Zaszczep swego pupila

fot.pixabay

POWIAT Wraz ze zbliżaniem się wiosny zwiększa się ruchliwość zwierząt tak domowych, jak i dzikich. To wszystko powoduje, ze rośnie zagrożenie wścieklizną. Mazowiecki Lekarz Weterynarii promuje również w tym roku popularna akcję „Zaszczep pupila, to tylko chwila”.

Przypomina też, że wścieklizna jest śmiertelna chorobą wirusową ludzi i zwierząt. Bardzo często zarażają się tym wirusem psy. Stąd też ich szczepienie jest obowiązkowe. Pierwszy raz przeciwko wściekliźnie swego pupila trzeba zaszczepić w 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia. Następnie szczepienia powtarza się nie rzadziej niż raz na rok. W szczególnych sytuacjach, gdy nasz pupil miał kontakt z osobnikiem u którego jest podejrzenie wścieklizny szczepienie trzeba szybciej wykonać.

Szczepień dokonują lekarze świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Mazowiecki Lekarz Weterynarii zaleca też szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie.

Jednocześnie   przypomina się, by nie podchodzić, nie głaskać i nie karmić nieznanych sobie zwierząt, a zwłaszcza dzikich, które są największymi nosicielami choroby. Wścieklizna można zarazić się od psa, kota, jeża, lisa, nietoperza, wiewiórki i innych zwierząt. Na wściekliznę nie chorują ptaki i gady.

 BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz