Stadion odzyska blask

fot. archiwum

Znana jest koncepcja projektowa przebudowy obiektu sportowego w Chodakowie przy ul. Chopina. W planach jest między innymi powstanie dwóch nowych budynków, 400-metrowej bieżni lekkoatletycznej, boiska ze sztuczną nawierzchnią pod balonem, powiększenie trybun.

W Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele firmy Prima Invest, wykonawcy koncepcji przebudowy stadionu w Chodakowie, zaprezentowali założenia projektu.

Całkowita metamorfoza

Przedstawiona koncepcja przewiduje zachowanie obecnej murawy głównej płyty, ponieważ jest ona w dobrym stanie. Projekt zakłada natomiast zamontowanie na niej nowego systemu nawadniającego murawę oraz instalację piłkochwytów. Zgodnie z zaakceptowaną koncepcją wokół głównej płyty boiska powstanie też trzytorowa bieżnia lekkoatletyczna o nawierzchni poliuretanowej na podbudowie asfaltobetonowej. Będzie miała parametry zgodne z wytycznymi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, czyli 400 metrów długości pookrężnej, 110 m na prostej i promień 35 m.

W południowo-zachodniej części kompleksu, na planie litery L, stanie nowy budynek klubowy o powierzchni użytkowej 325 m kw. Znajdą się w nim m.in. cztery szatnie dla zawodników wraz z łazienkami i toaletami, dodatkowa szatnia dla sędziów
z łazienką i WC, pomieszczenie dla trenerów oraz 35-metrowa sala konferencyjna służąca na przykład do odpraw przedmeczowych.

Istniejąca trybuna główna dla kibiców zostanie rozbudowana o dodatkowe sektory. Docelowo znajdzie się na niej 500 miejsc siedzących, obecnie jest ich 200. Trybuna ma posiadać zadaszenie o konstrukcji stalowej zakotwionej w fundamentach betonowych.

Chcemy, aby trybuna nawiązywała do charakterystyki Chodakowa, żeby nie miała ona zbyt nowoczesnego kształtu, który będzie oderwany architektonicznie od tej części miasta. Jak powinna ona wyglądać? Moim zdaniem możemy się tutaj wzorować chociażby na trybunie ze stadionu Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski – komentował minister Maciej Małecki, osobiście zaangażowany w inwestycję.

Pod balonem

Ważnym elementem projektu będzie budowa nowego boiska ze sztuczną nawierzchnią. Obiekt będzie zlokalizowany w hali pneumatycznej, czyli pod tak zwanym balonem, w miejscu, gdzie znajdują się obecnie dwa boiska asfaltowe oraz ze sztuczną nawierzchnią. Całkowite wymiary obiektu będą wynosić 67m na 85m. Wewnątrz znajdować się będą pola do gry w piłkę nożną – dwa małe o wymiarach 30m na 56m lub jedno duże 61m na 75m.

Boisko pod balonem będzie funkcjonować przez cały rok i na pewno będzie się cieszyło dużym zainteresowaniem. Uważam, że nie będzie problemów z kosztami jego utrzymania. Widzę, jak wielu ludzi jeździ, szuka, chce wynająć tego typu miejsca do gry w dobrych warunkach. W innych miastach takie obiekty są użytkowane każdego dnia, praktycznie od rana do wieczora – mówił Maciej Małecki.

Obok zadaszonego boiska powstanie też budynek zaplecza, z którego będzie można przejść bezpośrednio na plac gry. Budynek zostanie wykonany w technologii modułowej o powierzchni użytkowej ok. 80 m kw. Znajdą się w nim dwie szatnie z natryskami, łazienki i WC przystosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych, szatnia oraz sanitariaty dla sędziów, pomieszczenie techniczne. Infrastruktura i układ komunikacyjny.

Kolejny etap

Przebudowa już częściowo się rozpoczęła. W minione lato zrealizowano zadania warte w sumie 600 tys. zł. Zakres prac określił zwycięski projekt realizowany w ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Środki na ten cel pochodziły z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Utwardzono wówczas drogę dojazdową na stadion wzdłuż pasażu Duplickiego, wymieniono część ogrodzenia z betonowego na metalowe, renowacji doczekała się główna brama stadionu, odnowiona została też kasa biletowa, do której dociągnięto przyłącze elektryczne. Od wschodniej strony głównej płyty boiska powstała nowa ławka dla kibiców, licząca 150 siedzisk. Miasto kupiło nowe wiaty dla zawodników rezerwowych, obiekt wyposażono też w profesjonalny wózek do malowania linii na murawie – przypomniał Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa. Jak dodaje, zatwierdzona koncepcja projektowa uwzględnia zakres wykonanych w 2021 roku prac oraz przewiduje kolejnych kilka zmian, m.in. w układzie komunikacyjnym na terenie obiektu.

W przyszłości ma powstać nowy wjazd na stadion od strony ul. Włókienniczej. Będzie on przeznaczony docelowo dla autobusów. Głównym wejściem dla kibiców pozostanie nie- zmiennie brama przy ul. Chopina. Na terenie kompleksu przewiduje się także wykonanie nowych parkingów oraz chodników z kostki betonowej. Park linowy oraz siłownia zewnętrzna pozostaną na swoim miejscu, natomiast na terenie obecnie istniejącego boiska do siatkówki plażowej powstanie nowy plac gry dla tej dyscypliny. Co ważne, projekt nie prze-
widuje wycinki drzew.

UM Sochaczew/opr. dot

fot. Archiwum Expressu Sochaczewskiego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz