Rusza szczepienie lisów

fot.pixabay

W ubiegłym roku w styczniu odnotowano pierwszy od dziesięciu lat przypadek wścieklizny u lisa na Mazowszu. Do końca grudnia 2021 przypadków wścieklizny w naszym województwie było już ponad 100, dlatego między 1 a 13 kwietnia prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących.

Jak informuje Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola i łąki województwa. Nie wolno dotykać preparatu – ten z zapachem człowieka nie zostanie podjęty przez zwierzęta. Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka koloru zielono-brązowego o intensywnym zapachu rybnym. Na całym obszarze objętym szczepieniem preparat będzie zrzucany w ilości 30 dawek na 1 km2 . Zrzuty nie obejmują akwenów wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia na wirus wścieklizny wyłącznie lisy i nie jest stosowana wobec innych zwierząt dzikich, domowych czy gospodarskich. Każdy, kto zetknie się ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Zwróćmy także uwagę na domowe czworonogi, których przypadkowy kontakt z preparatem należy zgłosić do lekarza weterynarii. Po wyłożeniu szczepionki, przez 14 dni psy należy prowadzać na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.
Lisy to jedne ze zwierząt najbardziej podatnych na zakażenie wirusem wścieklizny. Badania dowodzą, że regularne szczepienia zmniejszają ryzyko wystąpienia zachorowań. W ubiegłym roku na Mazowszu odnotowano ponad 100 przypadków wścieklizny. Choroba zaczęła występować także wśród zwierząt domowych, głównie kotów. Dopóki akcje szczepień nie odnowią odporności zwierząt wolno żyjących, należy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z nimi.

Przypomnijmy, że szczepienie udomowionych psów przeciw wściekliźnie jest obowiązkiem właściciela, a za jego niedopełnienie grozi mandat w wysokości 500 zł. Jeśli chodzi o koty szczepienie takie jest zalecane.

UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz