Policja ostrzega przed sezonem

MAZOWSZE Wraz z poprawą pogody i nastaniem wiosny na drogi województwa mazowieckiego wyjechało już wielu miłośników jazdy motocyklem i motorowerem. Policjanci przypominają zasady, którymi powinni kierować się pasjonaci tych środków lokomocji, aby jeździć bezpiecznie dla zdrowia i życia, zarówno własnego, jak i innych.

Jak wskazują policyjne statystyki, pasja do motocykli nie zawsze łączy się z bezpieczeństwem na drodze. Każdego roku, z nastaniem wiosny rozpoczyna się sezon motocyklowy. Niestety dla wielu ich posiadaczy jazda nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem i zasadami ruchu drogowego.

Motocyklista nie chroniony

Według policjantów z mazowieckiego wydziału ruchu drogowego, zdecydowanie najczęstszą przyczyną tych wypadków jest nadmierna prędkość. Kolejne przyczyny to przecenianie swoich umiejętności kierowania motocyklem, przejeżdżanie na czerwonym świetle, wciskanie się między samochody, a w końcu zwykłe, brawurowe popisy. Wynika z tego, że większości tragicznych wypadków można by uniknąć, gdyby tylko motocykliści przestrzegali przepisów ruchu drogowego.

Corocznie policjanci wzywani są do wypadków z udziałem motocyklistów. Wielu z nich zostaje do końca życia kalekami, ale też wielu ginie. Są to zazwyczaj młodzi ludzie, których umiejętności jazdy nie są adekwatne do mocy maszyn, którymi jeżdżą i którzy zapominają, że w zderzeniu z samochodem narażeni są na większe niebezpieczeństwo, gdyż nic ich nie chroni. Wsiadając na motocykl kierowca musi mieć świadomość, że jest narażony na większe ryzyko wypadku, niż kierowcy samochodów osobowych w podobnych sytuacjach. W chwili wypadku drogowego motocyklista doznaje poważnych urazów, chroniony jest właściwie tylko przez kask. Kierowcę samochodu chroni karoseria, pasy bezpieczeństwa, poduszka powietrzna. Kierowca motocykla za kierownicą powinien czuć się dobrze i pewnie, szanować innych użytkowników dróg oraz znać i przestrzegać przepisy oraz zasady bezpieczeństwa – mówi podinsp. Ewelina Gromek – Oćwieja z Komendy Powiatowej Piolicji w Starych Babicach.

Trzeba przestrzegać zasad

W bezpiecznym podróżowaniu motocyklem może pomóc stosowanie się do kilku podstawowych rad. Przede wszystkim bezpieczna jazda oznacza tu, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem, a nigdy odwrotnie. Nie należy popisywać się ryzykowną jazdą przed kolegami. To może kosztować życie albo zdrowie zarówno kierowcy, jak i innego uczestnika ruchu drogowego.

Motocyklista nigdy nie powinien wciskać się pomiędzy jadące pojazdy. Kiedyś ktoś może go nie zauważyć i motocyklista może trafić pod koła lub zostać przygnieciony. Zawsze trzeba wyraźnie sygnalizować wykonywanie manewrów, by inny uczestnik na drodze nie miał wątpliwości co do poruszania się. Niespodziewane zbaczanie z toru jazdy, grozi najechaniem przez inny pojazd i o tym należy zawsze pamiętać.

Absolutnie nie można siadać na motocykl, jeśli czuje się gniew, frustrację lub agresję, bo te uczucia rozpraszają. Od momentu, gdy wsiada się trzeba koncentrować się wyłącznie na bezpiecznej jeździe. Nie wolno też jeździć pod wpływem alkoholu i narkotyków, gdyż to może być przyczyną śmierci, zarówno własnej, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Trzeba też pamiętać, że kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice – zwiększają bezpieczeństwo motocyklisty. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną rozwagę.

Bogumiła Nowak

Fot. Pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz