
Już po raz piąty Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut zorganizowało konkurs jednego wiersza “Poezja na obcasach. My o kobietach, kobiety o nas” Tradycyjnie impreza ta jest przygotowywana w Kramnicach Miejskich z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Tegoroczny konkurs odbył się w niedzielę, 6 marca, przy wypełnionej publicznością sali. W tym roku “Poezja na obcasach” zadedykowana została walczącej z okupantem Ukrainie.
Publiczność powitali Mirona Mikłaszewska oraz Zbigniew Smus, członkowie Atutu, którzy zaprosili do wysłuchania występu zespołu Tajm. Artyści zagrali co prawda w zmniejszonym składzie, ale dali piękny koncert z muzyką akustyczną. Lider zespołu Jarosław Siewierski wykonał dynamiczne i melodyjne piosenki, zupełnie inne od wcześniejszego repertuaru zespołu.
Natomiast w konkursie jednego wiersza startowało tym razem tylko 12 autorów. Wyjątkowo mało, bo zwykle zgłaszało się ich około 25-30. Z rozmów po koncercie wynika, że nie wszyscy byli w stanie napisać w obecnej sytuacji coś nowego. Obecny klimat niektórych całkowicie przytłoczył. Poza tym warunkiem konkursu było zaprezentowanie utworów nowych, niepublikowanych, nieprezentowanych ani w radiu, ani w internecie. Tematyka dowolna, ale z akcentem na sprawy kobiet i o kobietach. Pojawiły się różne wiersze o różnorodnej tematyce. Jednak obecna sytuacja i wojna w Ukrainie odbiła się na twórczości sochaczewskich poetów. Emocje mocno górowały w tym konkursie, jak również i po nim.
W trakcie obrad jury, w skład którego weszli Enormi Stationis jako przewodniczący oraz Hanna Jażdżyk i Daniel Janiak jako członkowie, występował Tajm. Jeden z utworów – o wolności, jak zaznaczył lider zespołu zainspirowany został wydarzeniami w Ukrainie.
Pierwszą nagrodę za swój wiersz „Ciało” zdobył Janusz Kaczmarski „Sztygar”, członek Atutu ze Szczecina. Drugie miejsce zdobyła Joanna Jakubik za wiersz „Kołysanka”, który był niezwykłym protestem przeciw obecnej wojnie, jaka toczy się w Ukrainie. Motyw piosenki dla dziecka ukazywał dramat najmłodszych narażonych na wojenny stres i niebezpieczeństwo. Natomiast trzecie miejsce zdobył Zbigniew Smus za wiersz „Święto kobiet”, w którym znalazły się silne akcenty wojenne.
Wyróżnienia za swoje utwory dostali Barbara Gradek, Fabian Filipiak oraz Anna Cywińska. Swoją nagrodę wybrała również publiczność. Bezapelacyjnie najbardziej podobał się wiersz Apolonii Lato. Po wręczeniu nagród chętni mogli zaprezentować swoje utwory. W tej kategorii wiersze przedstawił m. in. Enormi Stationis. Ogromne wrażenie zrobił wiersz Jana Sota „Zażalenie o ziemi ocalenie”, dotyczący obecnej wojny w Ukrainie:
Boże, czy ty wiesz, że światu grozi zagłada
Wojna światowa, sąsiad na sąsiada napada
Kierujemy do ciebie ziemskie zażalenie
Skargę, weto na jej przyzwolenie
Wojna nuklearna, której orężem jest atom
Unicestwi ziemię i porządek kosmicznego świata
Uzurpator Putin, car, bezwzgledny satrapa
Morduje Ukrainę na oczach świata
Imperialna Rosja agresję popiera
Historia zatoczyła krąg – to dzieło Hitlera
Panie spraw, aby wywarły Niebiosa
Na świat, by zniszczył takiego Herosa
Kraj, który wychował psychopatę, mordercę
Został ukarany i nie mordował więcej
Ślemy to przesłanie, wolni ludzie ziemi
Dopomóż nam Panie.
Utwór ten powstał dzień przed konkursem, i jak zaznaczył autor, jest jego protestem przeciwko obecnej wojnie. Patronat honorowy nad imprezą objęli – Urząd miasta Sochaczew, Powiat Sochaczew oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis