Pociągi PKP Intercity nie przez Sochaczew lecz przez Skierniewice – szerszy zakres inwestycji na torach

fot.pixabay
Reklamy

Szerszy zakres prac na linii ze stolicy do Poznania, na odcinku Warszawa – Łowicz, wymaga czasowej zmiany trasy pociągów PKP Intercity kursujących dotychczas przez Sochaczew i Łowicz. Od 13 marca składy pojadą przez Żyrardów i Skierniewice. Powrót wybranych połączeń na podstawową trasę planowany jest we wrześniu br.

Zakres prac miedzy Łowiczem a Warszawą czasowo zmniejsza przepustowość linii. Utrzymanie kursów PKP Intercity przez Sochaczew, nawet niektórych połączeń dalekobieżnych, powodowałoby ograniczenie liczby pociągów regionalnych i aglomeracyjnych, które zapewniają codzienny dojazd do i z Warszawy mieszkańcom Sochaczewa i innych miejscowości.

Dodatkowe prace i zasady bezpieczeństwa wymagają odcinkowych ograniczeń prędkości. Dla połączeń dalekobieżnych przez Sochaczew skutkowałoby to wydłużeniem czasu przejazdu pociągów.

Dopóki były możliwości utrzymywaliśmy połączenia przez Łowicz i Sochaczew, bo zdajemy sobie sprawę, że wielu mieszkańców tych miast korzysta z naszych usług. Teraz jednak stało się to niemożliwe. Remont linii numer 3 ma bardzo szeroki zakres i utrzymanie naszych połączeń mogłoby ograniczyć liczbę pociągów regionalnych i aglomeracyjnych, a to oznaczałoby bardzo uciążliwą dla podróżnych zastępczą komunikację autobusową. Gdy tylko pozwolą warunki, to wrócimy na trasę przez Łowicz i Sochaczew – deklaruje Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

Zakres prac, który wymaga zmian w organizacji rozkładu jazdy łączy się z przebudową stacji Ożarów Mazowiecki. Czasowo zamknięty będzie jeden z torów na odcinku Warszawa Gołąbki – Ożarów Mazowiecki. W Sochaczewie rusza przebudowa urządzeń sterowania ruchem kolejowym związana z budową Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (ETCS), zapewniającego wyższy poziom bezpieczeństwa. Zakres prac pozwoli na korzystanie tylko
z jednej krawędzi peronu na sochaczewskiej stacji, co znacząco ograniczy jej przepustowość.

Informacje o zmianach

Od 13 marca trasą alternatywną przez Skierniewice i Żyrardów będą jeździć pociągi:

TLK Uznam relacji Świnoujście – Warszawa – Świnoujście;

IC Gałczyński relacji Warszawa – Szczecin – Warszawa;

IC Kochanowski relacji Bydgoszcz – Rzeszów – Bydgoszcz;

IC Warta relacji Poznań – Warszawa – Poznań;

IC Dionizos relacji Warszawa – Zielona Góra – Warszawa;

C Staszic relacji Lublin – Szczecin – Lublin;

IC Lubuszanin relacji Zielona Góra – Lublin – Zielona Góra;

IC Górski relacji Rzeszów – Szczecin – Rzeszów;

IC Brda relacji Bydgoszcz – Warszawa – Bydgoszcz;

IC Kujawiak relacji Piła – Chełm – Piła;

IC Zielonogórzanin relacji Zielona Góra – Warszawa – Zielona Góra;

IC Podlasiak relacji Suwałki – Świnoujście – Suwałki;

TLK Zamoyski relacji Lublin – Gorzów Wielkopolski – Lublin;

IC Mewa relacji Świnoujście – Warszawa – Świnoujście.

Zwroty za niewykorzystaną część biletu

Pasażerom, którzy kupili bilety okresowe na połączenia realizowane na trasie kolejowej nr 3 na odcinku Łowicz – Warszawa przez Sochaczew przysługiwać będą zwroty za niewykorzystaną część biletu. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz