Ostrzegają uchodźców przed przestępcami

BŁONIE Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Błoniu wspólnie z policjantką, na co dzień zajmującą się profilaktyką społeczną, spotkali się na specjalnym spotkaniu z uchodźcami z Ukrainy, mieszkającymi w błońskiej gminie. Spotkania te mają ustrzec uchodźców przed zagrożeniami ze strony grup przestępczych.

 W spotkanie to zaangażowała się Ukrainka, która w ramach wolontariatu tłumaczyła rodakom przekazane przez policjantów informacje. Celem rozmów było przekazanie informacji jak ustrzec się przed przestępcami, którzy chcą skorzystać z braku rozeznania uchodźców w naszym kraju i co mogą zrobić ny nie ulec oszustom lub handlarzom ludźmi.

Już ponad dwa miliony uchodźców przekroczyło granicę polsko-ukraińską. Uciekając przed wojną, znaleźli schronienie także na terenie powiatu warszawskiego zachodniego. W większości są to ludzie nie znający polskich przepisów oraz polskiego języka, więc łatwo mogą stać się ofiarami przestępców. Policja postanowiła wyjaśnić im w jaki sposób mogą chronić siebie i swoich bliskich, czego unikać i jak sprawdzać wiarygodność osób, które chcą im coś zaoferować np. pracę, mieszkanie czy pożyczki finansowe.

Funkcjonariusze przestrzegali przed niebezpiecznymi sytuacjami związanymi z handlem ludźmi i oszustwami. Mówili o bezpiecznym przemieszczaniu się po terytorium Polski, przekazali praktyczne informacje związane z ich pobytem w naszym kraju, czy podczas podjęcia pracy. Policjanci w czasie spotkania wręczyli materiały informacyjne w języku polskim i ukraińskim, w których znajdują się te porady oraz elementy odblaskowe przekazane przez Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego – mówi podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Starych Babicach

Podobne spotkania zostaną przeprowadzone w innych gminach Powiatu Warszawskiego zachodniego, gdzie zorganizowane zostały punkty przebywania uchodźców.

 BN

Fot. KPP Powiatu Warszawskiego Zachodniego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz