Osiedla jak grzyby po deszczu

fot. Jerzy Szostak
Reklamy

Nie słabnie sochaczewski boom budowlany. Nowe osiedla mieszkaniowe, jak i pojedyncze bloki wyrastają na terenie miasta, jak grzyby po deszczu. Trwa między innymi zabudowa działek przy ulicy Niemcewicza, a jak wynika z naszych informacji w połowie tego roku rozpocznie się budowa pierwszego z bloków mieszkalnych na Polach Czerwonkowskich.

Takiego wysypu inwestycji mieszkaniowych nie było w Sochaczewie od lat. Nowe, wielorodzinne budynki mieszkalne powstają praktycznie w każdej dzielnicy miasta. Dotyczy to zarówno dużych osiedli, jak i pojedynczych bloków wypełniających tak zwane luki zabudowy. Jakby tego było mało, deweloperzy przy okazji inwestycji decydują się również na rewitalizację zabytkowych budynków, które mają być przekształcone na mieszkania lub lokale użytkowe.

Mieszkanie na Polach

Jak wynika z naszych informacji w połowie tego roku powinna się rozpocząć budowa nowego sochaczewskiego osiedla mieszkaniowego, które powstanie na Polach Czerwonkowskich. Jak już informowaliśmy, w pierwszym etapie ma powstać budynek, który będzie miał kształt litery U. Zostanie on wybudowany przy ulicy Olimpijskiej. Jego front od strony ulicy będzie miał długość od 46 do 56 metrów, a skrzydła otwierające się na polach będą tworzyły wewnętrzny dziedziniec. Sam budynek ma mieć osiem pięter i będzie składać się od 105 do 135 mieszkań. Z kolei na parterze mają powstać sklepy i lokale usługowe. Inwestor planuje usytuowanie pod blokiem podziemnego parkingu na ponad 100 pojazdów. Docelowo osiedle będzie się składało z 10 budynków, od czterech do ośmiu kondygnacji. Przy czym te najwyższe zostaną usytuowane od strony ulicy Olimpijskiej, a najniższe od strony tzw. Osiedla Milionerów. Firma planuje wybudowanie łącznie 550 mieszkań od jedno- do czteropokojowych.

Ta sama firma buduje obecnie kameralne osiedle na terenie byłego folwarku przy ulicy Głowackiego. Powstanie tam kilka pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych z prywatnymi częściami zielonymi oraz podziemnymi garażami. Natomiast znajdujące się na terenie folwarku zabytkowe budynki, którymi są spichlerz i stajnie usytuowane przy ulicy Głowackiego – po wykonaniu rewitalizacji będą pełniły funkcje lokali usługowych.

Ratowanie zabytków

Ze zmianą przeznaczenia kolejnych zabytków będziemy mieli również do czynienia w samym centrum Sochaczewa. Chodzi między innymi o plan przebudowy na lokale mieszkalne znajdującego się przy ulicy 1 Maja jednego z najstarszych sochaczewskich młynów.

Jak wynika z naszych informacji, inwestor planuje wyburzenie dobudowanej do niego w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku tzw. wieży. W planach jest wybudowanie nowego, nawiązującego architektonicznie do fasady istniejącego obiektu budynku mieszkalnego. Gdyby tak się stało i inwestor zrealizowałby swoje zamierzenia, wschodnia pierzeja ulicy 1 Maja zmieniłaby całkowicie swoje oblicze. W ostatnich latach ten obszar zmienił się już w wyniku wybudowania na terenie byłego przedszkola nowej komendy policji. Zmiany czekają nas także na ulicy Farnej, a dotyczą one zabytkowej kamienicy stojącej na skrzyżowaniu Farnej i Toruńskiej. Jak już informowaliśmy, zostanie ona całkowicie odrestaurowana i przekształcona w nowoczesny budynek mieszkalny, przy zachowaniu zabytkowej bryły.

Zabudowa luk

Oprócz tego nowatorskiego zamierzenia na terenie miasta powstają także budynki mieszkalne, które wypełnią luki w zabudowie na istniejących już osiedlach. Tak dzieje się na przykład na osiedlu przy pasażu Żeromskiego. Pierwszy nowy budynek mieszkalny w tej części Sochaczewa został wybudowany w miejscu byłej kotłowni PEC. Natomiast kolejny w miejscu opuszczonego od kilkunastu lat budynku telekomunikacji.

Z kolei inny deweloper rozpoczął budowę bloku przy ulicy Niemcewicza. Jak poinformowano nas w siedzibie spółki, na działce, na której kilkanaście lat temu znajdowała się filia Szkoły Podstawowej 4, zostanie wybudowany budynek w kształcie litery U. Znajdą się w nim 132 mieszkania o powierzchniach od 39,01 m kw. do 79,43 m kw. oraz podziemny parking na 110 miejsc postojowych. Sama inwestycja ma być realizowana etapami i zakończyć się w 2023 roku. Natomiast pod koniec lutego rozpoczęto budowę bloku mieszkalnego w miejscu byłej kotłowni PEC przy ulicy Niemcewicza.

Do tego dodajmy trwającą budowę kameralnego osiedla przy Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Płockiej, budowę osiedla przy ulicy 15 Sierpnia, plany budowy osiedla przy ulicy Łuszczewskich w ramach rządowego programu Mieszkania Plus oraz plany budowy budynków wielorodzinnych na terenie dawnego osiedla kolejowego przy ulicy Żyrardowskiej.

Jerzy Szostak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz