Odblaski nadal potrzebne

Policjanci przypominają, że choć robi się z każdym dniem coraz krótsza noc, to po zmierzchu nadal trzeba stosować odblaski. Każdy pieszy, poruszający się po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Osobom niestosującym się do tego przepisu, grozi mandat.

Warto pamiętać, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. W samochodzie chronią nas pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy kurtyny. Tego nie ma przy poruszaniu się pieszego. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze. Jak wynika z analiz, po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów – mówi asp. Agnieszka Dzik z biura prasowego KPP w Sochaczewie.

Przy założeniu, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/na godzinę to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km na godzinę – 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. To daje jej szansę, że nie stanie się ofiarą na drodze. Kierujący pojazdem zyskuje bowiem czas na wykonanie dowolnego manewru. Może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków, zarówno z tyłu, jak i z przodu. Jeśli przypniemy element odblaskowy do plecaka, z tyłu sylwetki, to oczywistym jest, że nie zostanie on zauważony przez kierowców nadjeżdżających z przeciwka, i odwrotnie, gdy odblask będzie tylko z przodu, nie dostrzegą go kierowcy będący za nami. Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe, jeden z przodu i drugi z tyłu, lub stosować takie rodzaje odblasków, które widać z obydwu stron sylwetki, na przykład opaski odblaskowe, które można założyć na rękaw, najlepiej od strony ruchu drogowego – dodaje Agnieszka Dzik.

Ponieważ samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie, gdyż więcej światła kierowana jest na prawą stronę drogi, element odblaskowy należy umieszczać możliwie nisko sylwetki, wówczas wcześniej pada na niego snop światła. Jeśli ktoś często korzysta z drogi poza obszarem zabudowanym, to najlepiej będzie, jeśli zdecyduje się nosić kamizelkę odblaskową, szelki lub opaskę. Do tych elementów odblaskowych coraz bardziej przekonują się motocykliści i rowerzyści, którzy podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu. Podobnie do pieszych, też są mało chronieni na drogach i narażeni na potrącenie.

BN

Fot. Policja.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz