Nocne rozważania w drodze

fot. archiwum

SOCHACZEW Tegoroczna wielkopostna Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy w Sochaczewie, jak w całym kraju, 1 kwietnia około godziny 20.00. Koordynatorem EDK od lat jest Jakub Wasilewski, który zainicjował tę wędrówkę kilka lat temu w Sochaczewie. Trasa mierzy 43,5 km, 20 km to drogi gruntowe i leśne, 23,5 km to drogi asfaltowe w większości mało ruchliwe.

Uczestnicy EDK pójdą w tym roku z 4 lokalizacji – w powiecie sochaczewskim startują z Sochaczewa, Rybna, Niepokalanowa i Iłowa. Tegoroczną edycję przygotowują Jakub Wasilewski, Zbigniew Waszkiewicz i Damian Kwaśnik. Hasło EDK to „Droga pojednania”. Sochaczewska trasa to Sochaczew (Chodaków kościół św. Józefa Robotnika) – Chodakówek – Żelazowa Wola – Mokas – Kirsztajnów – Olszowiec – Wólka Smolana – Famułki Brochowskie – Bromierzyk – Granica – Górki – Nowiny (przy Sanktuarium Matki Boskiej Radosnej Opiekunki Przyrody). Powrót przez las do Krzywej Góry, przez Famułki Królewskie do Miszor. Potem w Wilczach Tułowskich torami wąskotorówki do Sochaczewa.

Droga Krzyżowa rozpocznie się mszą św. o godzinie 19.00 w kościele w Chodakowie.

– Początkowo idziemy chodnikiem, później drogami asfaltowymi w większości nieoświetlonymi. Po drodze przechodzimy przez obszary podmokłe, a następnie wchodzimy w obszary zalesione, drogi piaszczyste. Miejscami droga jest błotnista. Każdy idzie na własną odpowiedzialność. Jednak trzeba zaznaczyć, że EDK przeznaczona jest dla osób aktywnych fizycznie, zdrowych, przyzwyczajonych do wysiłku fizycznego i długich wędrówek. Trzeba zabrać ze sobą napoje i jedzenie, dobre buty, płaszcz przeciwdeszczowy, latarkę i zapasowe baterie. Należy też samemu zorganizować sobie powrót informuje Jakub Wasilewski.

Zgodnie z prawem przejście ma charakter długiego spaceru, a bezpieczeństwo na trasie zależy od samych uczestników. Wskazane jest zabezpieczenie sobie indywidualnego transportu, który zabierze daną osobę z trasy, w przypadku kiedy nie będzie w stanie kontynuować marszu.

Przed wyjściem należy poinformować bliską osobę o naszym udziale w EDK, przekazać mapę i objaśnić przebieg trasy. Każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą latarkę ręczną lub czołową. Powinien też być wyposażony w elementy odblaskowe, opaskę, a najlepiej kamizelkę. Uczestnicy poruszają się samotnie lub w grupach maksymalnie  5-osobowych. W czasie trasy obowiązuje reguła milczenia poza stacjami Drogi Krzyżowej. Każda osoba niesie drewniany krzyż dodaje Jakub Wasilewski, zalecając przed trasą zapoxznanie się ze stroną edk.org.pl/przygotuj-sie.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz