GMINY OFIARNIE POMAGAJĄ UCHODŹCOM

Fot. Archiwum
Reklamy

Coraz więcej osób przybywa, uciekając przed wojną w Ukrainie. Są to głównie kobiety i dzieci, które szukają dla siebie schronienia. Mieszkańcy gmin powiatu sochaczewskiego nie pozostają obojętni na to, co się dzieje. Uchodźcom wojennym pomagają, jak potrafią, dzieląc się tym, co mają. Wysyłają też na Ukrainę transporty z pomocą.

 Zwracamy się z apelem do tych, którzy mają możliwość i wolę przyjęcia uchodźców z Ukrainy, o złożenie oświadczenia. Gmina Młodzieszyn będzie koordynować działania związane z bazą noclegową, dlatego tak ważne jest, aby chętni zgłosili ten fakt do urzędu – informuje Monika Pietrzyk, wójt gminy Młodzieszyn.

Podobne apele wystosowali wójtowie innych gmin powiatu sochaczewskiego. Chodzi tu o dobrą koordynację i dystrybucję pomocy dla potrzebujących. Gminy muszą mieć orientację, gdzie przebywają uchodźcy, by im właściwie pomagać.

Razem można więcej

 Każdy, kto posiada mieszkanie, dom, czy pokój i chce bezpłatnie przyjąć obywateli Ukrainy, może wspomóc akcję pomocy uchodźcom. W oświadczeniu należy podać podstawowe informacje, a więc telefon kontaktowy do właściciela, rodzaj lokalu, dla ilu osób może być on przeznaczony, na jaki czas uchodźcy mogą się zatrzymać oraz adres tego miejsca – dodaje wójt Młodzieszyna.

Koordynatorem akcji jest Krzysztof Zając, kierownik Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Kontakt: kzajac@mlodzieszyn.pl tel. (46) 864 17 67.

Gmina włącza się też w akcję zbiórki produktów niezbędnych dla ogarniętych wojną mieszkańców Ukrainy. Zbierana jest przede wszystkim żywność z długim terminem ważności, śpiwory, środki czystościowe i higieny osobistej.

Samorządowcy szykują lokal na terenie gminy, gdzie zamieszka 10 uchodźców. W związku z tym potrzebna jest pomoc rzeczowa w postaci kompletów pościeli, kołder, poduszek, koców, ręczników, środków higieny osobistej, czystości oraz żywności z długim terminem ważności. Prośba o nowe rzeczy. Tel. (46) 862 41 59. Punktami zbiórki w gminie są szkoły w Kamionie, Młodzieszynie i Janowie, które już ogłosiły akcję, oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Urząd Gminy w Młodzieszynie oraz filia biblioteki w Kamionie.

Planujemy przygotować miejsca noclegowe w remizach strażackich oraz po byłej szkole w Mistrzewicach. Apelujemy, by zgłosili się przedsiębiorcy mający pokoje pod wynajem oraz miejsca przystosowane do ulokowania większej ilości osób. Nie znamy dnia, ani godziny, kiedy to my możemy potrzebować takiej pomocy, dlatego jak możemy, to pomóżmy – zaznacza Monika Pietrzyk.

Obecnie gmina Młodzieszyn dysponuje 2 autobusami, które zostaną wysłane na granicę w celu zapewnienia transportu potrzebującym.

Otwarci na pomoc 

Również gmina Rybno otwiera serca przed uchodźcami i zbiera produkty żywnościowe i higieniczne. Pierwszy transport z Rybna już trafił na Ukrainę.

Nadal zbierane są produkty żywnościowe, środki opatrunkowe, podstawowe leki, dostępne bez recepty, koce, śpiwory karimaty, odzież dla niemowląt, pampersy, latarki, baterie, termosy oraz wszystko, co pomoże przetrwać. Miejscem zbiórki jest Urząd Gminy w Rybnie przy ul. Długiej 20. Informacje pod tel. (46) 861 14 38, czynnym w godzinach pracy urzędu – poniedziałek, środa, czwartek, piątek 7.00-15.00, wtorek 10.00-18.00.

– W związku z zaistniałą sytuacją na Ukrainie, zwracamy się z prośbą do naszych mieszkańców, którzy są gotowi przyjąć pod swój dach uchodźców o zgłaszanie chęci udzielenia takiej formy pomocy do GOPS w Nowej Suchej tel. 508 128 172, (46) 861 23 15 wew. 26. Zgłoszenia przyjmuje Agnieszka Krawczyk – informuje mieszkańców Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.

Obecnie tworzona jest baza chętnych, adresów oraz możliwej liczby uchodźców, którzy mogą być przyjęci na terenie gminy.

– Niestety nie jesteśmy w stanie określić, na jak długo i w jakim zakresie będzie potrzebna taka pomoc, ale już teraz bardzo dziękujemy za wsparcie, ogromne serce i niezwykłą ofiarność dla tych najbardziej potrzebujących – dodaje wójt Nowej Suchej.

Od 2 marca uruchomiona została zbiórka rzeczowej pomocy humanitarnej. Miejscem zbiórki jest budynek OSP w Nowej Suchej. Dary przyjmowane są codziennie od godziny 12.00 do 20.00. Jak zaznaczono w gminie, najbardziej potrzebne są zwykłe i termiczne koce, śpiwory, materace, podkładki pod materac z folii aluminiowej. Ponadto środki higieny i czystości (mydła, dezodoranty, pasty i szczoteczki do zębów, grzebienie, podpaski, pampersy, papier toaletowy, ręczniki). Zbierana jest też żywność, woda butelkowana, batony energetyczne, orzechy, konserwy, narzędzia kuchenne jednorazowego i wielokrotnego użytku, jak też zapałki, baterie, latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy i podstawowe środki medyczne.

– Prosimy, aby dary były posegregowane, zapakowane w kartony oraz dokładnie opisane. To znacznie ułatwi dalszą dystrybucję. Prosimy również, żeby były to rzeczy nowe lub w bardzo dobrym stanie. Zebrane dary będą na bieżąco dystrybuowane wśród potrzebujących – mówi Maciej Mońka.

Nasze serca dla potrzebujących

– W tym trudnym, wojennym czasie dla naszych sąsiadów i przyjaciół z Ukrainy, organizujemy zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Nasze serca biją dla nich – zapewnia Piotr Szymański, wójt gminy Brochów.

Gmina zbiera przede wszystkim produkty spożywcze (łatwe w przygotowaniu i hermetycznie zapakowane), artykuły higieniczne, środki czystości, materiały opatrunkowe, dezynfekujące, podstawowe leki oraz ciepłe koce, śpiwory, latarki, baterie, termosy, powerbanki.

Magazyn pomocy dla Ukrainy ulokowany jest w Urzędzie Gminy Brochów. Czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-19.00. Kontakt tel. 512 156 693.

Ponadto jest prowadzona zbiórka dla ukraińskich rodzin, które zamieszkają na terenie gminy Brochów, a uciekły wskutek trwającej wojny.

– Mamy zapewnione miejsca noclegowe. Potrzebne są jednak artykuły spożywcze i przemysłowe, aby przebywającym u nas uchodźcom wojennym, szczególnie kobietom i dzieciom, zapewnić godne warunki – dodaje wójt.

Strażacy z OSP oraz GOPS zbierają najpotrzebniejsze artykuły. Potrzebna jest żywność – konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasze, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko, warzywa, owoce w puszkach, przeciery pomidorowe, suszone owoce, orzechy. Dodatkowo kosmetyki i chemiażele, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy, płyny do prania i mycia naczyń. Nadal zbierane są środki medyczne, zwłaszcza na zranienia i oparzenia, takie jak gazy, kompresy, bandaże i chusty opatrunkowe. Ponadto potrzebne są nowe koce i śpiwory. Strażacy zobowiązali się, że będą odbierać zgłoszone produkty spod drzwi i przekazywać uchodźcom.

Z sercem dla “Wielkiego Serca”

 W związku z eskalacją działań wojennych na Ukrainie i przekazanym pierwszym transportem darów dla miasta Nowy Rozdół w obwodzie lwowskim poprzez Towarzystwo Pomocy Polakom “Wielkie Serce” chcielibyśmy bardzo podziękować za dotychczasową pomoc i wsparcie – mówi Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

Jednocześnie prosi o dalsze dary. Teraz najbardziej potrzebne są śpiwory, karimaty, materace dmuchane, łóżka polowe, kołdry, koce, pościel, ręczniki, naczynia jednorazowe i papier toaletowy. Z żywności potrzeba kaszy, herbaty, kawy, cukru, konserw, pieczywa długoterminowego, produktów typu „gorący kubek”, gotowych potraw w słoikach, wody butelkowanej. Dla najmłodszych potrzebne są kaszki, mleko, pampersy, a dla wszystkich leki przeciwbólowe i preparaty witaminowo-mineralne.

Dary zbierane są w dni robocze od godziny 9.00 do 15.00 w Urzędzie Gminy Sochaczew. Jednocześnie Mirosław Orliński prosi o dostarczanie produktów świeżych, czystych, nowych i nieużywanych, nadających się do natychmiastowego użycia. Kontakt w sprawie zbiórki tel. 46 864 26 19, 864 26 35.

Zbiórkę prowadzi również Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kampinosie oraz Szkolne Koło Wolontariatu. W przypadku dodatkowych pytań – kontakt z koordynatorem gminnym: (22) 725 00 05, 510 287 225 lub z koordynatorem z ramienia OSP: 502 022 199.

I co ważne, Powiatowy Urząd Pracy informuje, że pomoże chętnym obywatelom z Ukrainy w znalezieniu pracy, jeśli wyrażą taką ochotę. W sprawie pracy kontakt bezpośredni z PUP bądź przez Zieloną Linię.

Pomocą jest także zwykła rozmowa, zapewnianie, że uchodźcy nie są sami i mają wsparcie. Można też wesprzeć zbiórki pieniężne organizowane przez odpowiednie instytucje, wpłacając na ich konto lub na Bank Ukrainy na hasło „Pomoc dla Ukrainy”.

Bogumiła Nowak

Fot. Archiwum

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz