Darmowe przejazdy ZKM

fot. archiwum

SOCHACZEW Przypominamy, że od poniedziałku 14 marca uczniowie uchodźcy – na podstawie legitymacji szkolnej – mogą jeździć autobusami ZKM za darmo. Jak informuje burmistrz Piotr Osiecki, z bezpłatnych przejazdów skorzystają wszyscy uczniowie, którzy zapisali się do sochaczewskich szkół.

Do Polski przyjechało już ponad 1,5 mln uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Rodacy pomagają jak mogą, przyjmują rodziny pod swój dach, organizują zbiórki, a goście ze wschodu powoli próbują porządkować swoje życie w nowym miejscu. Od 24 lutego nasze szkoły przyjęły już ponad 70 podań o przyjęcie dziecka uchodźcy wojennego do wybranej podstawówki. A z pewnością będzie ich znacznie więcej.

Naszym obowiązkiem jest udzielać wsparcia w tej trudnej sytuacji, dlatego darmowymi przejazdami objęliśmy dzieci i młodzież w wieku od 4 do 24 roku życia. Nie ma znaczenia, czy uczeń chodzi do szkoły publicznej czy prywatnej, prowadzonej przez ratusz czy starostwo. Ważne, by miał status uchodźcy – mówi Piotr Osiecki.

By bezpłatnie korzystać z usług ZKM, uczeń podczas kontroli musi jedynie okazać legitymację szkolną.

Z naszej propozycji skorzystają przedszkolaki, uczniowie podstawówek, szkół średnich a nawet studenci. Takie same zasady obowiązują w przypadku dzieci i młodzieży, posiadaczy Sochaczewskiej Karty Mieszkańca. Ulgi dla dzieci uchodźców weszły w życie 14 marca i będą obowiązywały do odwołania – dodaje burmistrz.

Trudno oszacować, ilu uczniów trafi do miejskich szkół i przedszkoli, ale by miejsce znalazło się dla każdego dziecka, zmieniono przepisy i zezwolono samorządom na zwiększenie liczby uczniów w klasach i grupach przedszkolnych. Dzięki czemu do sześciu publicznych podstawówek samorząd Sochaczewa może przyjąć nawet 480 uczniów, a do pięciu przedszkoli 120 dzieci. Duża grupa dzieci trafi też zapewne do niepublicznych przedszkoli i podstawówek, które samorząd miasta dofinansowuje rocznie kwotą około dziesięciu milionów złotych.

UM Sochaczew

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz