Coraz mniej czasu na wymianę pieca

fot.pixabay
Reklamy
W specjalnym liście do mieszkańców Mazowsza marszałek Adam Struzik przypomina o obowiązkach, jakie nakłada na nas „uchwała antysmogowa” oraz zachęca do korzystania z dotacji oferowanych w ramach programu Czyste Powietrze.

W ciągu ostatnich kilku lat kwestia jakości powietrza stała się zagadnieniem o znaczeniu ogólnopolskim. Dane pokazują, że problem ten dotyczy zarówno największych polskich miast, jak i mniejszych miejscowości. Kierując się troską o zdrowie mieszkańców Mazowsza i środowisko, w październiku 2017 roku Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął „uchwałę antysmogową”, wprowadzającą ograniczenia w eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Do przestrzegania jej przepisów zobowiązani są wszyscy mieszkańcy Mazowsza – przypomina w liście do mieszkańców marszałek Adam Struzik.

Od czasu wprowadzenia uchwały, na Mazowszu można montować tylko takie nowe kotły, piece i kominki na paliwa stałe, które zapewniają minimalne poziomy efektywności energetycznej i normy emisji zanieczyszczeń. Pomocą w ich montażu służy m.in. rządowy program Czyste Powietrze, w którym można sięgnąć pod dotację np. na wymianę pieca, nieszczelnych okien i drzwi, ocieplenie sufitów, montażu pompy ciepła czy instalacji fotowoltaicznej.

Obecnie obowiązujące przepisy dzielą domowe piece na klasy – trzecią, czwartą i piątą. Im wyższy stopień, tym piec bardziej ekologiczny. Jeśli został zamontowany przed 2012 rokiem, to na pewno kocioł pozaklasowy i na jego likwidację zostało tylko dziewięć miesięcy. Kotły trzeciej i czwartej klasy mogą być użytkowane do grudnia 2027 roku, natomiast piątej klasy i piątej ecodesign, bezterminowo. Jeśli na tabliczce znamionowej nie ma oznaczenia klasy, piec nadaje się do wymiany. Nie ma znaczenia, czy to piec z automatycznym podajnikiem (na pellet lub ekogroszek), bo na pewno nie spełnia wymagań dla klasy trzeciej lub czwartej.

Marszałek przypomina, że od 1 stycznia 2023 r. użytkowanie kotłów bezklasowych stanie się nielegalne, a osoba naruszająca przepisy uchwały może zostać ukarana mandatem w wysokości 500 zł lub grzywną do 5 000 zł.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz