Budynek dla „Atrii” zmienia swoje oblicze

Cztery miesiące temu został przekazany plac firmie MODERNDOM s.c. ze Skierniewic, która to wygrała przetarg na rozbudowę i przebudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego w Chodakowie. Firma aktualnie pracuje nad zmianą użytkowania nieruchomości na potrzeby Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Atria”, a nieruchomość, o której mowa usytuowana jest przy ul. Matejki w dzielnicy Chodaków, gdzie w jej pobliżu, już od kilku miesięcy funkcjonuje P O-W „Antares”, w której przebywa 14 dzieci.

Zgodnie z zamierzeniem inwestora mowa jest o rozbudowie i przebudowie domu, budowie doziemnej instalacji gazowej, przyłączu wodociągowym i przyłączu kanalizacji sanitarnej. Po zakończeniu wymienionych zadań budynek pokryty zostanie nową elewacją. Zakres zadań jest spory, stąd też tę, jak i inne powiatowe inwestycje – doglądają regularnie osobiście władze powiatu. W tym tygodniu na placu budowy był obecni Tadeusz Głuchowski, wicestarosta, który spotkał się tam osobiście z właścicielem firmy Moderdom – Mariuszem Rozparą oraz kierownikiem budowy Michałem Krawczykiem. Wicestarosta obejrzał postępy prowadzonych robót, dopytywał o dalszy harmonogram prac, rozmawiał o konkretnych rozwiązaniach technicznych w domu, ułatwiających funkcjonowanie jego nowym lokatorom. Warto nadmienić, iż firma, która obecnie remontuje dom, prowadziła prace przy poprzednim budynku placówki przy ul. Matejki.

Przypomnijmy. Aktualnie część dzieci przebywa jeszcze w placówce w Giżycach, gdzie mieszkają w zabytkowym pałacu. Koszty utrzymania, nowe przepisy a przede wszystkim perspektywa zamknięcia pobliskiej szkoły spowodowały, iż Zarząd Powiatu w Sochaczewie rozpoczął poszukiwania właściwego rozwiązania dla tej sytuacji. W grę wchodziło kupno nowego obiektu i jego modernizacja lub zakup działki i budowa od podstaw placówki. Udało się znaleźć dom w Chodakowie, w dogodnej, spokojnej lokalizacji, blisko szkoły i innych obiektów kultury czy sportu. Remont i adaptacja pomieszczeń na potrzeby placówki, spowodowała, że mieszkająca już w pierwszym budynku grupa dzieci ma namiastkę prawdziwego domu, z podwórkiem, ogrodem. Przy tej samej ulicy w pobliskim sąsiedztwie udało się władzom powiatu zakupić kolejną nieruchomość dla potrzeb drugiej grupy dzieci z Giżyc.

– Dzieci przebywające w naszej placówce mają już wystarczająco trudny bagaż życiowych doświadczeń. Stąd też pomysł a następnie konkretna decyzja Zarządu Powiatu była jednogłośna, by pomóc naszym wychowankom i stworzyć im namiastkę prawdziwego domu.  Młodzież, która już mieszka w pierwszym domu przy ul. Matejki ma bardzo dobre, komfortowe warunki bytowe. Nie inaczej będzie w drugim budynku, w którym dodatkowo znajdą się pomieszczenia dla całej administracji dwóch placówek. Wszystkie dzieci będą mogły się wzajemnie spotykać, spędzać razem wolny czas. Ponadto, udało nam się zakupić jeszcze działkę o powierzchni 1000 m, która sąsiaduje z pierwszym budynkiem, gdzie planujemy docelowo dzieciom stworzyć bazę rekreacyjną z zadaszoną altanką, małym boiskiem itp. Będzie to teren wspólny dla obydwu placówek – mówił wicestarosta T. Gluchowski.

Obok wspomnianej części administracyjnej, znajdującej się na parterze budynku, wszystkie pomieszczenia będą przeznaczone dla wychowanków, dodatkowo znajdzie się na piętrze pokój opiekuna, będą toalety wc, pomieszczenia socjalne – aneks kuchenny z dużą przestronną częścią jadalnianą. W budynku zmieniono też system ogrzewania z węglowego na gazowe. Co istotne przebudowywany budynek będzie w pełni dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Wicestarosta wspomniał przy tej okazji, iż początkowo Zarząd Powiatu miał skromne plany, jeśli chodzi o poprawę warunków bytowych dzieci z Placówki Opiekuńczo–Wychowawczej, jednak napływające kolejne rządowe środki na zaplanowane inwestycje spowodowały, że władze powiatu potraktowały kompleksowo rozbudowę całego drugiego budynku.

Warto nadmienić też, iż obecne władze powiatu z ogromnym pietyzmem i zaangażowaniem podchodzą do spraw społecznych, związanych z funkcjonowaniem naszych placówek, tj. DPS-u, PCPR-u czy właśnie P O-W. Troska o najsłabszych, starszych, niepełnosprawnych, mocno skrzywdzonych i dotkniętych przez los to kwestie ważne i istotne w polityce samorządowej władz powiatu.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz