ZIMOWE FERIE NIE WSZĘDZIE

fot.pixabay
Reklamy

Tegoroczny zimowy wypoczynek dla najmłodszych wbrew planom nie wszędzie będzie organizowany. Wiele placówek na terenie Sochaczewa zrezygnowało z przygotowywanych zajęć z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem. Jednak nie wszyscy zdecydowali się na odwołanie tych imprez, tak bardzo wyczekiwanych przez najmłodszych

– Moja córka bez przerwy lądowała na kwarantannie, bo w szkole co i rusz jakieś dziecko miało dodatni wynik testu i wszystkich odsyłano na kwarantannę. Czekała z utęsknieniem na ferie. Zapisałam ją na warsztaty z judo. Są w małych grupkach poniżej 15 osób, więc zgodnie z przepisami. Liczę, że obóz się uda – mówi mama 9-latki spod Sochaczewa.

Nie będzie ferii

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na Covid-19, planowane podczas ferii zimowych zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej  i jej filiach na terenie miasta zostają odwołane. Natomiast godziny otwarcia bibliotek nie ulegają zmianie. Serdecznie zachęcamy czytelników do korzystania ze zbiorów biblioteki, oczywiście przestrzegając reżimu sanitarnego – informują pracownicy biblioteki w Kramnicach Miejskich. Jednak planowany bogaty repertuar gier, zabaw, warsztatów i wycieczek, m.in. do Wilanowa, nie zostanie zrealizowany. Z tym najmłodsi muszą poczekać do następnych ferii zimowych.

Odwołane są również zajęcia stacjonarne w Sochaczewskim Centrum Kultury. Tu również zrezygnowano ze spotkań, zabaw i warsztatów artystycznych. Zajęcia w sporej części będą jednak prowadzone, ale w systemie online, co z pewnością nie za bardzo ucieszy dzieci i młodzież.

Zgodnie z przepisami

Natomiast gmina Młodzieszyn zdecydowała, że jednak Super Feriada się odbędzie, gdyż nie ma przeciwwskazań w tym względzie.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 21 stycznia dopuszczalna jest organizacja imprez dla dzieci przy limicie do 15 osób. To jest też zgodne z rekomendacjami Biblioteki Narodowej. Zdecydowaliśmy się, bo żal nam dzieciaków, które i tak mają niewiele rozrywek. Zapewniamy, że wszystkie zajęcia odbywać się będą w wysokim reżimie sanitarnym. Zakupiliśmy termometry i będziemy każde dziecko badać przed wejściem. Apelujemy też do rodziców, by nie puszczali pociech przeziębionych i kaszlących, a ponadto wyposażone w maski ochronne. Dla tej garstki chcemy sprawić nieco radości. I tak nie ma wielu zgłoszeń – informuje Daniel Janiak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Młodzieszynie.

Wszystkie zajęcia podczas Super Feriady są bezpłatne. Każdy uczestnik ma zapewniony słodki poczęstunek. Zajęcia prowadzone w dwóch grupach. Zaplanowane są warsztaty językowe z angielskiego, zajęcia plastyczne z robienia karnawałowych masek, planszówki, poznawanie tradycji kulinarnych z Kołem Gospodyń Wiejskich oraz opowieści historyczne, wspólne czytanie, wycieczka do urzędu gminy, teatrzyk japoński Kamishibai i Turniej w Fifę i Fornite o Puchar Wójta Gminy. Feriada jest również organizowana w filii młodzieszyńskiej biblioteki, w Kamionie. Tam zaplanowano trening profesjonalny z trenerem piłki mnożnej, warsztaty kulinarne, karaoke, warsztaty z rysunku i grafiki, poznawanie ciekawych zawodów naukę tańca.

Nie do końca jest pewna sytuacja odnośnie ferii w Iłowie. W bibliotece są one planowane od 2 do 11 lutego. Zaplanowane są gry zabawy, konkursy, wspólne czytanie, w tym poznawanie twórczości Marii Konopnickiej oraz bal karnawałowy. Z kolei w Gminnym Ośrodku Kultury w Iłowie planowane są warsztaty modowe i tkackie oraz wycieczka do Warszawy na Międzynarodową wystawę klocków Lego. Będą też przez całe ferie zabawy integracyjne, sportowe, gry i konkursy. Czy jednak wszystko to dojdzie do skutku? Jak poinformowano redakcję w ostatniej chwili wszystko może zostać odwołane.

Wyszogród zaprasza

Z feryjnych zajęć nie rezygnuje Wyszogród. Tam zaplanowano atrakcje w Centrum Kultury Wisła, bibliotece oraz w hali sportowej. Oczywiście wszystkie w ścisłym reżimie sanitarnym. Każdy uczestnik będzie sprawdzany przed zajęciami pomiarem temperatury. W Centrum Kultury ferie od 7 do 11 lutego, a wśród zajęć warsztaty decoupage, ceramiczne, gry i zabawy oraz bal karnawałowy. Natomiast w bibliotece zajęcia literacko-plastyczne, konkursy, zgaduj – zgadule oraz zajęcia taneczne.

Dużo gier rekreacyjno-ruchowych, w tym grę w tenisa i siatkówkę dla dzieci i młodzieży przygotowuje hala sportowa w Wyszogrodzie.

– Nie chcemy rezygnować z ferii dla naszych pociech. Wzmocniliśmy wszystkie procedury sanitarne i ruszamy. Nie ma zbyt wiele zgłoszeń i zmieścimy się w limitach – informuje pracownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszogrodzie.

 Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz