Zebranie Związku Gmin Kolbiańskich

Reklamy

NIEPOKALANÓW Już po raz 26. odbyło się tradycyjne coroczne spotkanie delegatów Związku Gmin Kolbiańskich w Niepokalanowie. W tym roku uczestnicy zjazdu spotkali się 17 lutego. W tym dniu w 1941 roku został aresztowany przez gestapo wraz z czterema współbraćmi ojciec Maksymilian Kolbe.

W części roboczej zebrania, które odbywało się on-line, delegaci wysłuchali informacji przewodniczącego Marka Jaworskiego o działaniach Związku oraz sprawozdania finansowego Agnieszki Rosy, skarbnika Związku. W dalszej części delegaci dyskutowali m.in. o budowie nowej strony internetowej Związku, gdyż dotychczasowa padła pod atakiem hakerów.

Przyznane zostały też „Nagrody Maksymilianowskie”. Pierwsza trafiła do o. Piotra Szczepańskiego, redaktora naczelnego „Rycerza Niepokalanej” z okazji jubileuszu 100-lecia tego miesięcznika. Drugą uhonorowano Teatr Słowo z SP im. św. Maksymiliana Kolbe w Teresinie, a w tym Tomasza Daczka, założyciela teatru oraz opiekunów Małgorzatę Staniaszek i Roberta Jędrzejewskiego. W planach pracy Związku na bieżący rok delegaci powrócili do niezrealizowanego rok wcześnie Rajdu 80 na trasie Zduńska Wola – Pabianice – Teresin – Oświęcim, a także konkursu dla uczniów szkół w kolbiańskich gminach „Tylko miłość jest twórcza…”. Przewodniczący poinformował również o piśmie o. Grzegorza Klimczyka, dyrektora Radia Niepokalanów, który zachęca samorządy Zduńskiej Woli i Pabianic do współpracy z tą rozgłośnią.

W rocznicę aresztowania o. Maksymiliana Kolbe odbyła się uroczysta msza św., której przewodniczył ojciec Szczepański, zaś okolicznościową homilię wygłosił o. prof. dr hab. Ignacy Kosmana. Po mszy gospodarze i goście Zjazdu złożyli kwiaty przy pomniku ojca Kolbe, usytuowanym na placu przed niepokalanowską bazyliką, oraz nawiedzili celę św. Maksymiliana, gdzie otrzymali błogosławieństwo relikwiami świętego.

 BN

Fot. br. Mieczysław Wojtak (ZGK)

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz