Zapłacą mniej za odpady

fot.pixabay

 RYBNO  Od 1 lutego mieszkańcy gminy Rybno zapłacą mniej za odpady komunalne. Stawka jest nieco niższa od poprzednio obowiązującej. To zapewne ucieszy wszystkich, że wraz z nową firmą zajmującą się zbiórką i zagospodarowaniem odpadów komunalnych będą płacić mniej.

Nie dotyczy to jednak opłaty za styczeń, która będzie stawką sprzed obniżki. Nowa taryfa, jak wskazano w zarządzeniu wójta gminy, obowiązuje od początku lutego. Stawki obniżone zostały przyjęte na ostatniej sesji Rady Gminy Rybno, w trakcie której podjęta została uchwała w sprawie wyboru metody ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Stawka opłaty za odpady komunalne od właścicieli nieruchomości wyniesie 30 zł miesięcznie od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. Dotyczy to jednak właścicieli, którzy stosują selektywną zbiórkę odpadów. Znacznie taniej wypadnie dla tych, którzy nie oddają bioodpadów, a kompostują je we własnym przydomowym kompostowniku. W tym przypadku została ustalona ulga, która zwalnia dane gospodarstwo z części opłaty za odpady w wysokości 16,67 procent miesięcznie. Stawka dla tych osób po odliczeniu zwolnienia wyniesie 25 zł miesięcznie na osobę w danym gospodarstwie.

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych, w tym również innych, takich jak plastiki, szkło, papier i inne uciążliwe dla środowiska, dostępny jest na stronach urzędu gminy, jak też w internecie oraz u sołtysów, gdzie podane są dokładne terminy odbiorów.

Bardzo się cieszę, że cena za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców będzie niższa. Dziękuję tym, którzy aktywnie o to zabiegali – pracownikom urzędu oraz radnym. Do wszystkich właścicieli, którzy złożyli deklaracje, zostaną rozesłane zawiadomienia o zmianie wysokości stawki za odpady komunalne. Nie ma konieczności składania nowej deklaracji, chyba że zmieniła się liczba osób w gospodarstwie lub w przypadku zmiany sposobu oddawania bioodpadów, czyli jeśli chce się je samodzielnie zagospodarować i skorzystać z ulgi — mówi Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz