Zachowaj szczególną uwagę w rejonie przejść dla pieszych

fot.pixabay, podgladowe
Reklamy

W ostatnich dniach w Sochaczewie doszło do dwóch potrąceń pieszych przechodzących przez oznakowane przejście. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o stosowanie się do obowiązujących przepisów i zachowanie szczególnej ostrożności.

W ubiegłym tygodniu dostaliśmy zgłoszenie, że na ul. Traugutta kierowca opla potrącił kobietę przechodzącą przez przejście dla pieszych. Mieszkanka gminy Rybno na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń, ale została przewieziona do szpitala na badania.

W Walentynki doszło do podobnego zdarzenia. Po wejściu na przejście dla pieszych, 61 – letnia mieszkanka gminy Sochaczew została potrącona przez citroena.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 czerwca 2021 roku, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Oczywiście regulacje nie zwolniły pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Jeśli podejrzewacie, że kierowca nie zdąży zahamować, nie wchodźcie na przejście dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

asp. Agnieszka Dzik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz