Zaawansowane prace nad rekonstrukcją fiacika

Projekt o nazwie „Malczan” realizowany przez społeczność Zespołu Szkół w Teresinie i zaangażowanych osób wszedł w kolejny etap. Tuż przed lakierowaniem karoserii na pomarańczowo-żółty kolor, z dotychczasowym efektem prac nad Fiatem 126p zapoznali się – wicestarosta sochaczewski Tadeusz Głuchowski i Urszula Opasiak, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji. Starostwo Powiatowe w Sochaczewie od początku objęło projekt swoim patronatem.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku Rada Rodziców wraz z dyrektorem Zespołu Szkół w Teresinie Krzysztofem Paradowskim, uczniami oraz przyjaciółmi postanowili zrekonstruować Fiata 126 p, przez młodzież nazywanego „Żółtym Bąkiem”. Należał on do nieżyjącego już Stanisława Wójcika, założyciela i wieloletniego dyrektora szkoły, Honorowego Obywatela Gminy Teresin. Projekt nazywa się „Malczan”. – Gdy usłyszałem o rekonstrukcji auta, od razu wzbudziło to moje zainteresowanie. Pomysł spodobał się Zarządowi Powiatu, jak też lokalnej społeczności, wśród której jest bardzo dużo wychowanków, znajomych i przyjaciół śp. dyrektora Wójcika. Powiat jest organem prowadzącym tutejszą szkołę i bez wahania postanowiliśmy wspierać tę ciekawą inicjatywę. Z niecierpliwością będziemy czekać na efekt końcowy – mówił podczas wizyty w szkole wicestarosta Tadeusz Głuchowski. Z kolei dyrektor PZE Urszula Opasiak zwróciła uwagę na aspekt pedagogiczny projektu. – Bardzo wiele prac nad odtworzeniem samochodu wykonują uczniowie szkoły, dzięki czemu nabywają ważne doświadczenie i doskonalą swoje umiejętności, a zajęcia praktyczne są jeszcze bardziej interesujące, to bardzo nas cieszy.

Celem projektu „Malczan” jest odrestaurowanie słynnego malucha, którym dyrektor Wójcik wielokrotnie w przeszłości jeździł do pracy, ale też „zawracał” młodzież do szkoły, gdy ci postanowili opuszczać lekcje. – Maluch został w szkole dla uczniów, po latach, dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli, legendarny dla lokalnej społeczności maluszek zyska swoje drugie życie – podkreśla Krzysztof Paradowski, dyrektor ZS Teresin. – Dziękuję władzom powiatu za zainteresowanie i pomoc w realizacji projektu – dodaje. Bardzo aktywnie w projekt włączyli się również członkowie Stowarzyszenia „Sochaczewskie Fiaty 126p” oraz firma AK GRAFIIX.  – W obecnej chwili jesteśmy na etapie lakierowania karoserii na piękny pomarańczowo-żółty kolor. Udało nam się pozyskać części potrzebne do remontu silnika, dzięki czemu przystąpiliśmy do składania serca projektu. Dzięki firmie Benepol, która podarowała nam kompletnie wyposażoną skrzynię narzędziową o wartości ok. 6 tys. zł jesteśmy w stanie przyspieszyć prace nad naszym projektem, za co bardzo dziękujemy. Dużo pracy już zostało wykonanej, ale też sporo jeszcze przed nami. Wkrótce przyjdzie czas na składanie „Żółtego Bąka” – informują osoby pracujące nad „Malczanem”.

Wśród grupy koordynatorów akcji poza dyrektorem szkoły Krzysztofem Paradowskim, są m.in.: Kamila Szadkowska – przewodnicząca Rady Rodziców ZS Teresin, jej zastępczyni Angelika Karnowska, Radosław Szwarczewski jako główny mechanik, Kacper Szadkowski odpowiedzialny za sprawy marketingowe oraz Marcin Odolczyk, rzecznik prasowy Starostwa, wieloletni nauczyciel w ZS Teresin. Wszystkie informacje na temat projektu dostępne są na stronie internetowej www.projektmalczan.pl, do odwiedzenia której serdecznie zapraszamy, jak również do aktywnego włączenia się w realizację zadania. Postępy prac prezentowane są również na faceobooku ZS Teresin.

Warto dodać, iż każda zainteresowana osoba, która chciałaby wesprzeć akcję udostępniony jest numer konta bankowego, na który można wpłacać środki na realizację projektu. Konto należy do Rady Rodziców ZS Teresin, a jego numer to:  44 9284 0005 0013 0824 2000 0010. Wpłaty należy podpisać tytułem „Projekt Malczan”.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz