Z pociągiem do kultury

Reklamy

Dworzec kolejowy w Teresinie wraz z przylegającym placem oraz ulicami Torową i Lipową stanowi serce gminy i jest prawdziwą wizytówką miejscowości z racji centralnego położenia. Obiekt ten jednak przez lata niszczał i tracił na wartości. Ci, co pamiętają dawny dworzec w Teresinie, dziś ledwo go poznają. Zmienił się ogromnie na korzyść. Nawet jeśli przyjdzie czekać dłuższy czas na pociąg, nikt nie narzeka, gdyż otoczenie jest bardzo przyjazne.

Właśnie mija 5 lat, od kiedy zapadła decyzja o przebudowie i kapitalnym remoncie dworca w Teresinie. 14 lutego Zarząd Województwa Mazowieckiego zatwierdził listę projektów, które otrzymały dofinansowanie z Eu­ropejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania „Dziedzictwo kulturowe” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Spośród 55 wniosków spełniających kryteria znalazł się budynek i otoczenie dworca w Teresinie.

Odmieniony dzięki dotacjom

Wniosek gminy Teresin, pod nazwą „Adaptacja budynku dworca w Teresinie wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu na cele kulturalno – artystyczne – Dworzec TO.Kultu­ra!”, znalazł się na 15 pozycji wśród 30 przyjętych do sfinansowania wniosków. Wartość projektu wyniosła w ostatecznym rozrachunku 5 411 940,26 zł, a przyznanej dotacji z Unii Europejskiej gmina otrzymała 3 131 425,74 zł.

Dworzec PKP uznawany był zawsze wraz z przylegającym do niego otoczeniem za wizytówkę miejscowości, gdyż dla przybywających tu podróżnych był to pierwszy postrzegany element miejscowości i po pierwszym wrażeniu oceniali Teresin. Jednak przez lata takie wrażenie było nie najlepsze. Otoczenie było dość mocno zniszczone, a obiekt dworcowy pozostawiał wiele do życzenia i od dawna wymagał kapitalnego remontu.

Na początku 2015 roku ogłoszony został konkurs na zagospodarowanie dworca i okolic. Spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem architektów z całej Polski. Nadesłali oni 32 prace, proponując ciekawe rozwiązania urbanistyczno – architektoniczne. Z tego wybranych zostało 10 prac i poddane zostały pod konsultacje społeczne. Najlepsze 3 projekty stały się podstawą do opracowania ogólnej koncepcji jako wariantu optymalnego i punktu wyjścia do startu w konkursach na pozyskanie środków zewnętrznych.

Dworzec jak nowy

Projekt zrealizowany został w partnerstwie z miastem Sochaczew i Fundacją Radia Niepokalanów. W ramach przedsięwzięcia wykonano prace budowlano-remontowe, zmieniając znacznie istniejący budynek. Wykonano wymianę drzwi i okien, przebudowano pomieszczenia, dach, docieplono strop oraz ściany zewnętrzne. Zmieniono też instalację sanitarną wraz z toaletami i przystosowano budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tak powstał dość nietypowy obiekt dworcowy, łączący w sobie pomieszczenia typowego dworca kolejowego wraz z tymi przeznaczonymi na działalność kulturalną. Są tu sale klubowe, sala kinowa, letnia scena na tarasie, biblioteka z czytelnią.

W ramach projektu zagospodarowano także teren otaczający budynek, nazwany Skwerem Niepodległości. Powstały miejsca parkingowe, plac z mobilnymi siedziskami i stelażami na czasowe wernisaże, a także fontanna. W całość wkomponowana została zieleń, a także istniejący tu Pomnik 20 Rozstrzelanych Więźniów z Pawiaka. Jednocześnie wykonano przebudowę ulicy Torowej, która wyglądem upodobniła się do ulicy Lipowej.

Uroczyste otwarcie po remoncie odbyło się 7 lipca 2018 roku. Szczególnie podróżnych zachwyca nowoczesna kasa biletowa, poczekalnia z miękkimi fotelami i estetycznymi stolikami. W oczekiwaniu na pociąg można tu oglądać prezentacje multimedialne oraz skorzystać z komputerowej informacji. Dworzec stał się nie tylko stacją kolejową, ale też centrum rozwijania zainteresowań kulturalnych. Tutaj odbywają się warsztaty plastyczne oraz filmowe, jest to miejsce wielu spotkań mieszkańców gminy. Tu odbywają się sesje Rady Gminy Teresin. W sąsiedztwie dworca organizowane są ważne imprezy integracyjne – Biegi po zdrowie czy Świąteczne Kiermasze Charytatywne.

– Przywykliśmy do tego, że na dworcu spotykamy się nie tylko przy okazji wyjazdu, czy przyjazdu, ale na imprezach, które ściągają sporo osób nie tylko z naszej gminy, ale też sąsiednich, a nawet z Warszawy. Na razie nie wszyscy chętni mogą z tego korzystać z powodu pandemii i limitów, ale liczymy, że to się niebawem zmieni – mówi jedna z mieszkanek Teresina.

Bogumiła Nowak

Fot. Teresin.pl

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz