Stal Mielec – klub z wielką historią

fot.pixabay
Reklamy

Kibicie na całym świecie kochają największe imprezy sportowe, bo mogą wspierać zawodników reprezentujących ich kraj. Skończyły się Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, które dostarczyły wielkie emocje. Tipsport akční kód dają wiele możliwości dla fanów sportu. Zawsze dobrze jest wiedzieć więcej na jakie kolejne interesujące wydarzenia możemy się przygotowywać.

W Polsce piłka nożna zawsze podnosi ciśnienie do wysokich parametrów. Są to często pozytywne emocje, a niestety zdarzają się sytuacje, które mrożą krew w żyłach. Złe podania, nieudane zagrania oraz strzały w kosmos – tego możemy się spodziewać oglądając naszą rodzimą kopaną. Kluby grające w Ekstraklasie zawsze mierzą wysoko, a szczytem marzeń są występy na arenie międzynarodowej. Nigdy nie wiadomo na jakiego rywala się trafi, ale są szanse na jakąś potęgę europejską. Mimo, że często wynik jest z góry wiadomy to jednak wspomnienia i doświadczenie zostają z piłkarzami do końca życia. Nie można na pewno odmówić naszym klubom jednego. Wspaniała i bogata historia, której już nikt nie zmieni. Toczy się jednak po dziś dzień i fajnie patrzeć jak drużyna wstaje z kolan i stara się zadowolić swoje miasto i fanów. Jednym z nich jest Stal Mielec. Warto przyjrzeć się jak klub radził sobie na przestrzeni ostatnich lat.

W 1939 roku istniały w Mielcu dwie sekcje sportowe – piłki nożnej oraz siatkówki. Początki nie były łatwe ze względu na II Wojnę Światową. Udało się jednak rozegrać kilka meczów. Nazwa klubu na przestrzeni zmieniała się wielokrotnie. 1945 rok to powrót do grania, początkowo w B – klasie, jednak szybko drużyna uzyskała awans do A – klasy. Dzięki WSK, czyli zakładowi, który przyciągał do siebie pracowników na korzystnych warunkach, którzy także potrafili grać w piłkę. Co prawda klub czekał 10 lat na awans do II ligi, to było warto czekać. W sezonie 1960 – 61 to już gra w I lidze. Jak widać nie odpuszczano i starano się, aby klub grał coraz lepiej. Niestety nastąpiło załamanie i nie udało się poukładać drużyny. Spadali do II i ponownie do III ligi. Mimo, że ściągnięto piłkarzy z Krakowa i Wrocławia, to nie przyniosło to korzystnych rezultatów.

Piłkarze jednak szybko się zrehabilitowali i w 1969 powrócili do gry w I lidze. Wyjeżdzali na zagraniczne zgrupowania oraz mieli okazję pokazać z najlepszej strony w Pucharze Intertoto. Dobre występy zostały zauważone przez sztab reprezentacji Polski. Pierwszym mielczaninem występującym w biało – czerwonej koszulce był Grzegorz Lato. A z jakimi rezultatami to wszyscy doskonale wiedzą. Lato jest jednym z lepszych piłkarzy w historii w Polsce. Lata 1972/73 to wspaniały czas w Mielcu, ponieważ klub zdobył swoje pierwsze Mistrzostwo Polski. Mieleccy piłkarze zapisali wspaniałym występami w reprezentacji. Jan Domarski strzelił słynną bramkę z Anglią w 1974 roku. Henryk Kasperczak też pomagał w dużym stopniu. Ponownie udało się zdobyć Mistrzostwo Polski, a takie mecze w Pucharze UEFA jak z Realem Madryt na długo zostanie w pamięci kibiców.

Kolejne długie lata to niestety sporo porażek, w tym zlikwidowanie klubu. Wiele osób starało się ratować drużynę. Udało się to, ponieważ dzisiaj możemy Stal Mielec oglądać w Ekstraklasie. Nie ma co, zasługują na to jak mało który klub.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz