Skorzystaj z opieki wytchnieniowej

fot. pixabay
Jeśli na co dzień opiekujesz się osobą niepełnosprawną i nie możesz pozwolić sobie na odpoczynek, wizytę u lekarza, załatwienie spraw w urzędach, bo nie ma cię kto zastąpić, właśnie pojawia się rozwiązanie. Centrum Usług Społecznych w Sochaczewie po raz drugi przystąpiło do Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej ,,Opieka wytchnieniowa ”- edycja 2022. Mogą z niego skorzystać osoby bezpośrednio opiekujące się zarówno dziećmi, jak i dorosłymi niepełnosprawnymi.

Opieka wytchnieniowa ma na celu odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych. Może ona przebiegać dwutorowo – poprzez pomoc w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu osoby zaangażowane bezpośrednio w sprawowanie opieki otrzymają czas dla siebie. Będą go mogły przeznaczyć na odpoczynek, regenerację, załatwienie niezbędnych spraw.

W Sochaczewie z programu będzie mogło skorzystać 10 opiekunów osób dorosłych z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz pięcioro opiekunów dzieci z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.

– Centrum Usług Społecznych, przyznając opiekę wytchnieniową, w pierwszej kolejności będzie uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnością sprzężoną, wymagające wysokiego poziomu wsparcia i stale przebywające w domu, to znaczy takie, które nie korzystają z placówek pobytu  całodobowego – informuje Zofia Berent, dyrektor CUS.

Program jest bezpłatną formą wsparcia i nie jest uzależniony od dochodów rodziny. Osoby zakwalifikowane do opieki wytchnieniowej będą mogły wykorzystać do końca grudnia tego roku łącznie 240 godzin. Opieka będzie świadczona w domu osoby niepełnosprawnej.

Wszystkich zainteresowanych tą formą wsparcia CUS zaprasza do składania zgłoszeń, które powinny zawierać dodatkowe dokumenty dostępne na stronie internetowej lub w siedzibie centrum (al. 600-lecia 90). Termin składania zgłoszeń upływa 25 lutego.

Szczegółowych informacji udziela pracownik CUS Aleksandra Lewandowska-Raczkowska pod numerem tel. 46 863-14-81 wew. 217. Więcej o programie „Opieka wytchnieniowa” znajdziemy na stronie  www.niepelnosprawni.gov.pl.

Pliki do pobrania:

1. Karta ZgłoszeniaOW.pdf

2. Skala lekarska opieka WytchnieniowaOW.pdf

3. RODO opieka wytchnieniowaOW.pdf

4. RODO klauzula informacyjnaOW.pdf

Centrum Usług Społecznych

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz