Postawią kropke nad I

Fot.: Jerzy Szostak
Reklamy

Miejski samorząd ogłosił przetarg mający wyłonić firmę, która przeprowadzi największą tegoroczną inwestycję miejską. Chodzi o termomodernizację kilku budynków szkolnych oraz ocieplenie siedziby Urzędu Miejskiego. Efekt prac poznamy za półtora roku. Ma być cieplej, taniej, przyjaźnie dla środowiska, a do tego z krajobrazu miasta zniknie brzydka elewacja magistratu.

Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej to najdroższe zadanie w tym roku, o szacunkowej wartości 5,5 mln zł, ale jednocześnie najtańsze dla miasta, ponieważ pozyskaliśmy na ten cel prawie 5 mln z „Polskiego Ładu”. I tu moje podziękowania dla ministra Małeckiego za wsparcie nas w staraniach o dotację pokrywającą 90 proc. kosztów prac – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa. I dodaje, że miasto chce zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną i w ten sposób ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem pięciu budynków.

Projekt dotyczy dwóch szkół, nr 1 i 7, oraz urzędu miasta. W Szkole Podstawowej nr 7 planujemy termomodernizację sali gimnastycznej, łącznika i skrzydła administracyjno-szatniowego. Ratusz sięga też po odnawialne źródła energii i stąd w „siódemce” o dodatkowy zastrzyk darmowej energii zadbają panele fotowoltaiczne. Jeśli chodzi o „jedynkę”, to praktycznie przebudujemy tzw. małą salę gimnastyczną. Trzecie zadanie to termomodernizacja ratusza, a pod tym hasłem kryje się m.in. nowa elewacja. Moi poprzednicy rozpoczęli remont gmachu Urzędu Miejskiego, a docieplenie elewacji to będzie kropka nad „i” – wyjaśnia burmistrz.

Cieplej w szkołach

Część pozyskanych przez miasto środków zostanie przeznaczonych na remont i docieplenie dachu małej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1. Jej drewniany dach będzie w całości rozebrany, a nowy zostanie oparty na stalowej konstrukcji. W samym obiekcie zaplanowano wymianę instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i wentylacji. Nowe będą też wszystkie okna i drzwi. Na zewnątrz zaplanowano ocieplenie ścian, montaż dachu, rynien i instalacji odgromowej. – Bardzo cieszymy się, że remont małej sali gimnastycznej dojdzie do skutku. Obecnie nie można z niej korzystać i z tego powodu zmieniliśmy plan zajęć wychowania fizycznego. Z małej sali korzystali przede wszystkim uczniowie oddziałów zerowych i klas I-III, a codziennie w godzinach popołudniowych odbywały się zajęcia organizowane przez stowarzyszenia. Wyłączenie małej sali z użytkowania utrudniło funkcjonowanie wielu jednostkom, dlatego z niecierpliwością oczekujemy na moment, w którym znów salę wypełnią dzieci, nie trzeba będzie już dzielić dużej hali sportowej kotarą na pół i wprowadzać dwóch klas jednocześnie – mówi Małgorzata Gorgis, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Sochaczewie.

Plan tegorocznej termomodernizacji prac na terenie Szkoły Podstawowej nr 7 obejmie budynki:. salę gimnastyczną, łącznik i część administracyjno–szatniową. Wszystkie ściany zostaną ocieplone, aż do fundamentów. Do wymiany zakwalifikowano okna i drzwi, a do przebudowy całą wentylację. Na dachu „Siódemki” znajdzie się instalacja fotowoltaiczna. Zamontowane zostaną również nowe rynny, parapety zewnętrzne i wewnętrzne, instalacja odgromowa. Przed utratą ciepła budynki ma chronić docieplony stropodach.

Ostatni   remont

Kolejnym obiektem, który w tym roku zostanie poddany termomodernizacji, będzie budynek Urzędu Miejskiego. Chodzi o remont jego elewacji. Mająca się rozpocząć inwestycja, zakończy trwającą od kilkunastu lat modernizację budynku Urzędu Miejskiego i jego otoczenia. Przypomnijmy, że wybudowany w latach 30. XX wieku budynek został zakupiony przez miejski samorząd od spadkobierców byłych właścicieli w 2002 roku. Od tamtej pory przeszedł generalny remont.

Nadbudowano czwarte piętro, zamontowano windę obsługującą wszystkie kondygnacje, wyremontowano łazienki, dostosowując je do potrzeb niepełnosprawnych. Wymianie uległo centralne ogrzewanie, sieć wodno-kanalizacyjna, elektryczna, nowe są wszystkie okna i drzwi. Na parter sprowadzono wydziały najczęściej odwiedzane przez klientów UM, kasę, otwarto nowe Biuro Obsługi Klienta i salę ślubów, mającą oddzielne wejście od strony ul. Grabskiego. Przebudowano także plac przed urzędem, a na jego tyłach wybudowano nową ulicę oraz parking.

Teraz ekipy ocieplą ściany, wymienią część okien i drzwi na parterze, zdemontują kraty. Znikną małe balkony, a duże od strony ulicy 1 Maja zostaną wyremontowane. Na nich staną donice z kwiatami. Wyremontowana zostanie też druga klatka schodowa. Bez wątpienia poprawi się estetyka budynku, który przez niemal sto lat istnienia stał się nieodłącznym elementem krajobrazu centrum miasta. Wpływ na to mają mieć odtworzone gzymsy, iluminacja podkreślająca wygląd elewacji i pnącza wyrastające z donic na balkonie na I piętrze sięgające aż do trzeciej kondygnacji.

Pamiętamy o potrzebach osób poruszających się na wózkach, dlatego w projekcie znalazł się montaż systemu automatycznego otwierania drzwi dla osób niepełnosprawnych – podsumowuje Piotr Osiecki.

UM Sochaczew/Jerzy Szostak

fot. Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz