Pociągi ominą Sochaczew

fot.pixabay

SOCHACZEW Jeszcze w tym roku powinniśmy poznać ostateczny przebieg przez teren powiatu sochaczewskiego linii kolejowej numer 1, która połączy Gdańsk z mającym powstać w Baranowie Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Sama budowa linii ma się rozpocząć w przyszłym roku, a w pierwszym etapie zostaną ułożone tory do Płocka i Włocławka. Ten ma zostać oddany do użytku w 2029 r. Oznacza to, że część prac związanych z budową linii dla pociągów dużej prędkości będzie prowadzonych na terenie naszego powiatu. Którędy zostaną poprowadzone tory, póki co nie wiadomo. Wszystko wskazuje jednak na to, że linia pobiegnie po zachodniej stronie Sochaczewa, czyli przez teren gmin Nowa sucha, Rybno, Sochaczew i Młodzieszyn lub Iłów. Tym samym biegłaby w korytarzu, w którym zostanie wybudowana nowa trasa szybkiego ruchu łącząca Trójmiasto z CPK i będącą jednocześnie nową obwodnicą Warszawy. Jak informuje szefostwo CPK, na wybudowanej linii pociągi będą jeździć na początku z prędkością do 250 km na godzinę a docelowo 350 km. Tym samym po wybudowaniu pierwszego odcinka czas podróży koleją z Płocka do CPK wyniesie 30 minut a z Włocławka 50 minut.

Konkretów dotyczących przebiegu torów dowiem się jednak po sporządzeniu studium wykonalności dla Kolei Dużych Prędkości. Zostanie ono sporządzone dla CPK przez konsorcjum firm IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo, BBF i  Arcadis. Dodajmy, że wartość umowy to ponad 38 mln zł netto. W ramach STEŚ wykonawca dostarczy spółce CPK m.in. prognozy ruchu, a także analizy – np. techniczne i środowiskowe. Czas na przygotowanie tzw. wariantu inwestorskiego, dla którego następnie uzyskiwana będzie decyzja środowiskowa, to 12 miesięcy. Umowa będzie obowiązywać dłużej, bo w jej zakres wejdą także m.in.: badania geologiczne wraz z dokumentacją i mapy do celów projektowych. Następnym etapem – po wykonaniu STEŚ – będzie m.in. opracowanie projektów: koncepcyjnego i budowlanego.

Jak informuje szefostwo CPK, w ciągu najbliższych miesięcy spółka planuje w gminach między węzłem CPK,  Płockiem i Włocławkiem zorganizowanie spotkań konsultacyjnych z samorządowcami oraz mieszkańcami.

dot

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz