Piotr Osiecki: musimy być przygotowani na każdy scenariusz

Dziś przed południem w sochaczewskim ratuszu odbyło się spotkanie Miejskiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego zwołane w związku z sytuacją na Ukrainie. Wzięli w nim udział m.in. burmistrz Piotr Osiecki wraz z zastępcami, prezesi spółek odpowiadających za transport lokalny, dostawy ciepła i wody, reprezentanci policji, straży pożarnej, Centrum Usług Społecznych, naczelnicy kluczowych dla bezpieczeństwa mieszkańców wydziałów urzędu miejskiego.

Posiedzenie otworzył burmistrz przypominając, że mamy do czynienia z atakiem na suwerenny kraj, a eskalacja konfliktu może skutkować napływem fali uchodźców uciekających przed regularną wojną. Jak mówił, w pierwszej kolejności zapewne przyjadą do swoich rodzin i znajomych w Polsce, a na terenie powiatu ukraińska społeczność jest bardzo liczna. Druga fala uchodźców może jednak szukać pomocy na własną rękę i tym osobom należy zapewnić szerokie wsparcie. Musimy poznać odpowiedź np. na pytania, w których obiektach publicznych można szybko urządzić miejsca czasowego pobytu, albo które szkoły mogłyby przyjąć ukraińskie dzieci, gdyby fala uchodźców była duża.

Burmistrz poinformował zebranych o swoim porannym apelu do mieszkańców o zgłaszanie do UM chęci przyjęcia uciekinierów, gdyby także w naszym mieście partnerskim, Gródku, zrobiło się niebezpiecznie.

Podkreślił, że współczesne wojny toczy się także w sieci internetowej, dlatego polecił przejrzenie zabezpieczeń cyfrowych we wszystkich zakładach i spółkach, wzmocnienie ich i przestrzeganie wszystkich procedur.

– Naprawdę nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja. Znamy historię Polski, znamy sąsiada który wtargnął na terytorium Ukrainy, dlatego musimy być przygotowani na każdy, nawet najbardziej trudny scenariusz – podsumował Piotr Osiecki.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz