Most w Chodakowie oficjalnie otwarty

Reklamy

Most w Chodakowie na Bzurze został oficjalnie otwarty. Jak podkreśla Jolanta Gonta, starosta sochaczewski to priorytetowa inwestycja, oddana właśnie mieszkańcom do użytku. We wtorek, 1 lutego uroczystego otwarcia inwestycji, której wartość wyniosła niespełna 5,75 mln zł dokonali wspólnie przedstawiciele samorządu powiatowego, miasta oraz wiceminister Aktywów Państwowych Maciej Małecki.

Mieszkańcy Chodakowa czy Żukowa i okolic szczególnie, ale i całego powiatu mogą być zadowoleni. Wyczekiwana inwestycja, ważna społecznie, stanowiąca zarazem istotny szlak komunikacyjny miasta, została ukończona. To kolejna bardzo ważna inwestycja powiatu, którą udało się zrealizować w obecnej kadencji Zarządowi Powiatu, a która niewątpliwie poprawi bezpieczeństwo w tym rejonie miasta.

Zadanie zostało sfinansowane ze środków Rezerwy Subwencji Ogólnej i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, stąd też obecność na uroczystości Macieja Małeckiego, który podkreślał, iż jako poseł ziemi sochaczewskiej cieszy się, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w całości sfinansował tę strategiczną inwestycję dla powiatu sochaczewskiego. – Most to długo wyczekiwana inwestycja i przez mieszkańców ziemi sochaczewskiej i przez tych, którzy będą z niego korzystali. (…) Przez wiele lat most w dzielnicy Chodaków był zbyt mały, zbyt wąski, nie spełniał wymogów, standardów komunikacyjnych, standardów bezpieczeństwa. Żaden samorząd nie jest w stanie sam poradzić sobie z tak dużą inwestycją, dlatego mam wielką satysfakcję, że sto procent środków na rozbudowę tego mostu przekazał rząd Prawa i Sprawiedliwości. To jest przykład tego, jak dziś ważne są dla nas inwestycje w Polsce lokalnej. Sochaczew i ziemia sochaczewska były przez wiele lat pomijane przy podziale rządowych środków. Brakowało pieniędzy na inwestycje potrzebne dla mieszkańców. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zmienił te standardy. Rozwijamy Polskę w sposób solidarny, sprawiedliwy. (…) Dziś możemy powiedzieć, że Sochaczew przeżywa najlepsze lata pod względem inwestycji. Nigdy na ten nie płynęły tak duże dotacje rządowe – mówił poseł M. Małecki.

Z kolei w swoim wystąpieniu starosta Jolanta Gonta podkreślała, że inwestycja została dostosowana do aktualnych standardów budowy tego typu obiektów. – Zależało nam od samego początku, by ten most służył także pieszym. To jest most, który łączy dwie strony naszego powiatu. W ubiegły piątek, 28 stycznia Zarząd Powiatu otrzymał kompletną dokumentację dotyczącą finalizacji przebudowy mostu m.in. wprowadzenia organizacji ruchu, po czym postanowił o niezwłocznym dopuszczeniu obiektu do użytkowania. Z kolei dziś, spotykamy się, by nową, tak dużą inwestycję oficjalnie oddać w ręce mieszkańców – mówiła starosta sochaczewski. – To wyjątkowy okres dla naszego samorządu, otrzymujemy mocne rządowe wsparcie finansowe do wielu inwestycji – tych drogowych czy kubaturowych, w tym budowy pełnowymiarowej hali sportowej przy ZS CKP w Sochaczewie, wartej blisko 9 mln zł. Za pomoc w pozyskaniu tych środków dziękuję posłowi Maciejowi Małeckiemu i całemu rządowi – dodała starosta. – Wykonane solidne nowe posadowienie obiektu, jego poszerzenie i wydzielenie chodnika dla pieszych zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom mostu, co dla mnie osobiście i dla Zarządu Powiatu jest jedną z najistotniejszych kwestii. Szanowni Państwo, dziękuję za wyrozumiałość i cierpliwość podczas trwania prac. Życzę nam wszystkim, by nowa przeprawa dobrze służyła wiele lat. Wierzę, że usprawni ona codzienne życie, a jakość jej wykonania zagwarantuje bezpieczeństwo i komfort użytkowania – wskazała na zakończenie starosta. Podziękowała też w sposób szczególny dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Małgorzacie Dębowskiej i jej pracownikom oraz wykonawcy, którzy musieli zmierzyć się z tą trudną inwestycją. Co istotne, starosta dziękując także władzom miasta za współpracę przy tej inwestycji wskazała, że to właśnie razem z nim samorząd powiatowy sfinansował całą dokumentację projektową, co świadczy o bardzo dobrej współpracy między samorządowcami.

W temacie mostu głos zabrał także m.in. burmistrz Piotr Osiecki. – Ten most jest wynikiem współpracy. Jest kolejnym przykładem, że zgoda buduje. Jeśli jest współpraca to rzeka, która nominalnie dzieli, może połączyć. Jest on ważną przeprawą dla mieszkańców nie tylko Sochaczewa, ale też gminy Sochaczew, gminy Młodzieszyn – dla całej wspólnoty ziemi sochaczewskiej. Podziękowania dla mieszkańców, że cierpliwie, wytrwale czekali na tę przebudowę, a jak ważny jest ten most dla naszego układu komunikacyjnego pokazały miesiące, kiedy był on nieczynny – mówił P. Osiecki.

W podobnym tonie wypowiadali się zebrani goście, podkreślając determinację i ogromną pracę przy realizacji tej inwestycji. Nieobecna z powodu choroby radna miejska Renata Sokołowska, mieszkanka Chodakowa, która od 2014 roku z determinacją zabiegała i czyniła starania o przebudowę mostu wskazywała, jak ważna jest to inwestycja dla mieszkańców Chodakowa, zwłaszcza budowa w tym miejscu przystanku czy chodnika. Podobnie mówili mieszkający na tym terenie radni powiatowi – Bogumił Czubacki i Sylwester Lewandowski, którym na tej przeprawie zależało szczególnie.

Proboszcz chodakowskiej parafii ks. Józef Staszewski poświęcił obiekt, nie mogło też zabraknąć wypowiedzi gości, którzy nie szczędzili pochwał nad nową inwestycją. A udział w poniedziałkowym spotkaniu wzięli Maciej Małecki – poseł, Jolanta Gonta – starosta, Tadeusz Głuchowski – wicestarosta, Andrzej Kierzkowski – przewodniczący Rady Powiatu, Bogumił Czubacki – członek Zarządu Powiatu, Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa, Sylwester Kaczmarek – przewodniczący Rady Miejskiej, Sylwester Lewandowski – radny powiatowy, Małgorzata Dębowska – dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, Piotr Beczek – dyrektor w firmie Freyssinet Polska oraz ksiądz Józef Staszewski.

Przypomnijmy. Rozbudowa obiektu mostowego ruszyła z końcem maja ub.r. Inwestycję zrealizowała warszawska spółka Freyssinet Polska. Powstała bezpieczna przeprawa mostowa o dł. ok. 87,60 m, szerokości całkowitej 10,59 m, w tym jezdni o szerokości 7 m, chodnika dla pieszych o szerokości 2 m po prawej stronie od „ronda chodakowskiego”. Pojawiły też bariery ochronne i balustrady oraz nowe oświetlenie. Kierowcy mają do dyspozycji po 3 metrowym pasie ruchu w każdym kierunku. Zniknęło zwężenie przy wjeździe na przeprawę dla jadących w stronę Żukowa. W ramach inwestycji powstał chodnik o dł. ok. 55 m na drodze dojazdowej – ul. Brukowej, peron przystankowy przy przystanku autobusowym, jak również bariery ochronne drogowe oraz balustrady w ciągu tej ulicy.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz