Miasto zabiega o naprawienie szkód

Reklamy

Od chwili, gdy porywisty wiatr zerwał część dachu sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 6 i rzucił go na pobliski cmentarz, trwa dokumentowanie i szacowanie szkód. O pomoc w odtworzeniu zniszczonego majątku ratusz zwróci się także do wojewody mazowieckiego.

– To już nasze drugie doświadczenie z cmentarzem. Pierwsze było osuwisko w 2013 roku i tam nikt nie został sam z problemem. Miasto stanęło na wysokości zadania, zabezpieczyło skarpę, teren jest bezpieczny. I tu też, w porozumieniu z ks. proboszczem, będziemy starali się ten problem rozwiązać. (…) Jeśli chodzi o szkołę, to zostanie zlecona ekspertyza, by sprawdzić co jest z konstrukcją dachu, z mocowaniem pozostałych elementów – mówił na antenie radia Piotr Osiecki.

Burmistrz powołał siedmioosobową komisję, w której znaleźli się przedstawiciele m.in. Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej UM, Wydziału Inwestycji i Infrastruktury Miejskiej oraz Szkoły Podstawowej nr 6. Oceni ona rozmiar szkód i wkrótce z wynikami swych prac podzieli się z Komisją Wojewódzką do spraw weryfikacji strat powstałych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej.

– Do wojewody prześlemy kosztorys, dokumentację fotograficzną, dokładny opis zdarzenia. Szkoła straciła część dachu, a jego naprawa może kosztować 200 tysięcy złotych. Uszkodzeniu uległo też około pięćdziesięciu nagrobków. To poważne straty w majątku i należy zrobić wszystko, by go odtworzyć, najlepiej z pomocą życzliwych nam osób i instytucji. Dziś jest za wcześnie, by mówić o źródłach finansowania, czy będzie to ubezpieczenie, rezerwa wojewody czy któregoś z resortów, ale naszym moralnym obowiązkiem jest pomoc w przywróceniu cmentarza do poprzedniego stanu – podkreśla burmistrz.

I przypomina, że rodziny, które chcą zasięgnąć informacji o procedurze naprawy szkód wyrządzonych na cmentarzu, powinny kontaktować się z Wydziałem Infrastruktury Miejskiej UM, tel. 862-22-35 wew. 301 lub 361.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz