Koniec z wymianą tablic rejestracyjnych

fot. Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Już od lutego 2022 r. po zakupie używanego samochodu nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych. Wystarczy, że nowy właściciel złoży wniosek o zachowanie dotychczasowych, nawet, jeśli będą pochodzić z innej części kraju. Do tej pory taką możliwość mieli tylko nabywcy, którzy mieszkali w tym samym powiecie, co poprzedni właściciel pojazdu.

Zniesienie obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych jest wprowadzone zgodnie z ustawą z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Jest to część tzw. pakietu deregulacyjnego, który przyniósł także kierowcom na koniec 2020 roku długo oczekiwaną zmianę w postaci likwidacji przepisu zobowiązującego ich do posiadania przy sobie prawa jazdy i dokumentów pojazdu. Wszystkie dane, które są zawarte w tych dokumentach, obecnie dostępne są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, do której ma dostęp policja i inne służby uprawnione do kontroli ruchu drogowego.

Wprowadzenie zmian oznacza nie tylko mniej formalności, ale także oszczędność blisko 100 zł. Są tylko dwa warunki – tablice muszą być aktualna, czyli posiadać czarne znaki na białym tle i oznaczenie unijne z wyróżnikiem PL oraz nie mogą być zniszczone. Stare, czarne tablice i te z flagą Polski zamiast unijnego oznaczenia, będą musiały być wymienione. Chęć pozostawienia dotychczasowej tablicy rejestracyjnej trzeba będzie zgłosić w trakcie rejestracji samochodu. Po zmianach trudno będzie rozpoznać po tablicach miasto, z jakiego pochodzi właściciel pojazdu.

Warto wspomnieć, iż właściciele pojazdów od 2000 roku mają również możliwość wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych, z wyjątkiem tablic zmniejszonych czy tych dla aut zabytkowych. To jeden ze sposobów, aby wyróżnić swoje auto. Wiąże się to jednak ze sporym wydatkiem. Za tablice rejestracyjne z wyróżnikiem indywidualnym trzeba zapłacić 1 000 zł. Każdy może we wniosku rejestracyjnym zadeklarować taką prośbę, wpisując właściwy wyróżnik tablicy. Wnioskodawca może wybrać 3 do 5 znaków, które umieści na tablicy rejestracyjnej, a które zostaną wybite po urzędowym znaczniku (który stanowią dwa pierwsze znaki – litera i cyfra stanowiące wyróżnik województwa). Dopuszcza się stosowanie liter bez polskich znaków, a jedną lub dwie ostatnie pozycje można zastąpić cyframi.

Przypomnijmy. Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowe w Sochaczewie obsługuje interesantów w poniedziałek w godzinach 8.00-17.30, wtorek-piątek: 8.00-15.00. Kasa czynna jest w godzinach – poniedziałek: 8.00-17.30, wtorek-piątek: 8.00-15.00, możliwe jest dokonanie płatności kartą. Ze względu na sytuacje epidemiologiczną w sali operacyjnej może przebywać ograniczona liczba osób. Bardzo prosimy o dostosowanie się do obowiązujących zaleceń sanitarnych. Należy pamiętać też o maseczce oraz dezynfekcji rąk przy wejściu do budynku.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz