Karnawał na wąskim torze

Zakończyły się ferie w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie organizowane dla mieszkańców Sochaczewa i okolic. Teraz przewidziany drugi etap ferii na który Stacja Muzeum zaprasza sąsiednie województwo łódzkie. Chętni mogą uczestniczyć w licznych przygotowanych atrakcjach karnawału na wąskim torze.

„Ferie z wąskotorówką 2022” to przedsięwzięcie zorganizowane w ramach obchodów stulecia sochaczewskiej kolei wąskotorowej. Stąd wiele było atrakcji teraz i zapowiadanych w najbliższym czasie. Przez cały rok sporo będzie się działo w sochaczewskiej Stacji Muzeum. Będą nowe wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz prezentacje artystyczne.

Karnawał bez balu

Tegoroczna odsłona zimowych ferii wąskotorówką w związku z trwającymi obostrzeniami i z uwagi na bezpieczeństwo miała nieco inny charakter niż co roku. Organizatorzy zimowego wypoczynku w Stacjii Muzeum zdecydowali się odwołać bal karnawałowy dla najmłodszych pod hasłem “Roztańczona ciuchcia”.

Jednak zorganizowano przejazdy pociągu Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Sochaczew Miasto i powrót do stacji Sochaczew Wąskotorowy oraz dodatkowe muzealne atrakcje w budynku Centrum Edukacyjno – Turystycznego.

Na najmłodszych czekały karnawałowe warsztaty plastyczne, w trakcie których zapoznają się m.in. ze sztuką scrapbookingu. Dzieci robiły kolejowe karty z pozdrowieniami i związane z stuleciem wąskotorówki. Dzieła te trafiły na muzealną wystawę. Każdy z uczestników mógł też skleić kartonowe modele sochaczewskich lokomotyw. W tym samym czasie prezentowane były filmy w Kolejowym Kinie Malucha i trwała batalia układankowa z wielkoformatowymi puzzlami, kostkami i klockami. Tradycyjnie jak co roku rozpalono w skansenie ognisko i pieczono kiełbaski.

Przez cały dzień czynne były muzealne wystawy, w tym „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984”, makieta Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej i muzealny skansen. W Galerii Semafor prezentowana jest najnowsza wystawa malarska “Cudowna podróż” z obrazami Igora Przybylskiego.

Czas remontu

Poza okresem feryjnym i lekcjami muzealnymi trwa też intensywne przygotowanie skansenu do nowego sezonu turystycznego. Jeśli wszystko sie uda to najpewniej pierwsze pociągi Retro wyruszą wraz z długim majowym weekendem. Zapowiada się, przynajmniej teraz likwidacja ograniczeń w limitach przejazdów.

Na razie trwa konserwacja zabytkowego taboru wąskotorowego. W styczniu zakończyła się renowacja trójosiowego wagonu – platformy z 1914 roku, wyprodukowanej w niemieckich zakładach Maschinenfabrik Esslingen. Został on przekazany w 1985 roku z lokomotywowni w Karczmiskach, należącej do Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej. Jest jednym z cenniejszych muzealnych eksponatów w skansenie.

W lutym zakończyła się renowacja normalnotorowej drezyny lekkiej, zbudowanej w 1960 roku w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego we Wrocławiu. Pojazd ten był przeznaczony do dyspozycji zawiadowcy odcinka drogowego lub kontrolerów drogowych. Drezyna mogła przewozić dwóch ludzi z prędkością maksymalną do 45 km na godzinę. Była napędzana jednocylindrowym dwusuwowym silnikiem chłodzonym powietrzem, stosowanym wówczas w popularnych motocyklach WFM. Do muzeum trafiła w 1987 roku z Oddziału Służby Drogowej PKP w Kaliszu Pomorskim.

Bogumiła Nowak

Fot. Muzeum Kolei Wąskotorowej

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz