
W ten sposób harcerze włączyli się w zorganizowaną w ramach rocznicowych obchodów akcję „Światło dla Bohatera z AK”, której celem jest zapalenie światła na grobach bohaterów z AK lub w miejscach pamięci poświęconych żołnierzom Armii Krajowej i harcerzom Szarych Szeregów. To ważna inicjatywa, która przypomina, że 14 lutego to nie tylko Walentynki. To również dzień pamięci o żołnierzach Armii Krajowej – ludziach zakochanych w wolności i wierzących w niepodległą Rzeczpospolitą. Dla harcerzy to także okazja do poznania życiorysów, miejsc i historii związanych z sochaczewskim harcerstwem.
Takim przykładem jest choćby druhna Maria Draber-Tadlewska, która urodziła się i zmarła w Sochaczewie. Tu też chodziła do szkoły i należała do drużyny harcerskiej. W czasie okupacji uczyła się na tajnych kompletach i działała w Szarych Szeregach (w ramach Ulu Puszcza, bo pod takim kryptonimem działała wówczas Chorągiew Mazowiecka), gdzie przeszła przeszkolenie sanitarne. W 1945 roku druhna Maria była też przyboczną komendantki działającego w Sochaczewie hufca żeńskiego ZHP, o czym wspomina dh hm. Tomasz Nowak w książce „Harcerstwo na ziemi sochaczewskiej”.
Znicze pamięci zapłonęły również na grobie Żołnierzy Armii Krajowej Cichociemnych znajdującym się w kwaterze żołnierskiej na cmentarzu parafialnym w Brzozowie Starym oraz pod tablicą na Cmentarzu Parafialnym w Zawadach upamiętniającą tajną drukarnię Związku Walki Zbrojnej AK. O co zadbali wędrownicy z 1 Drużyny Harcerskiej im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Teresinie oraz 18 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Pasja” im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.
Anna Wasilewska, komendant Hufca ZHP Sochaczew podkreśla, że akcja jest hołdem dla wszystkich, którzy walczyli i ginęli o niepodległą Polskę. Jak dodaje, dla biorącej w niej udział młodzieży jest to również piękna lekcja historii, szacunku dla postaw patriotycznych, a przede wszystkim ważny aspekt realizacji służby pamięci.
źródło: UM
Fot. Maciej Wasilewski
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis