Droga powiatowa Żdżarów-Rybno z rządowym dofinansowaniem

Reklamy

Nieremontowana od 37 lat droga powiatowa Żdżarów-Rybno wkrótce doczeka się gruntownej przebudowy. W poniedziałek, 21 lutego minister Maciej Małecki przekazał na ręce wicestarosty Tadeusza Głuchowskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Kierzkowskiego, wójtów gmin Sochaczew i Rybno oraz radnych powiatowych Bożeny Samson i Sylwestra Lewandowskiego – promesę na kwotę 3 290 426,47 zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dofinansowanie to pozwoli na wykonanie znaczącego, blisko kilometrowego, początkowego fragmentu tej drogi od strony Rybna, łącznie z przebudową i zmianą geometrii skrzyżowania z drogą powiatową Rybno – Józin.

Część tej powiatowej drogi leży na terenie gminy Sochaczew a część na terenie gminy Rybno. Trakt Żdżarów – Rybno w całości ma ponad 5 km, stanowi niezwykle istotny fragment, ważnego dla mieszkańców połączenia drogowego w powiecie. Jak podkreśla członek Zarządu Powiatu Bożena Samson, mieszkanka gminy Rybno, droga ta nieremontowana była od 37 lat, jest wąska ze zdewastowanymi poboczami a istniejące zniszczenia i ubytki przy tak dużym natężeniu ruchu, jakie jest na tej drodze stanowią niebezpieczeństwo dla użytkowników oraz grożą uszkodzeniem pojazdów.

Droga Żdżarów – Rybno posiada kompletną dokumentację projektową, ale jej przebudowa będzie odbywać się w częściach, kolejnymi fragmentami.

Obecnie w Powiatowym Zarządzie Dróg prowadzone jest postępowanie przetargowe na fragment tego traktu – 400 m odcinek od strony drogi krajowej nr 50 w miejscowości Żdżarów, który sfinansowany zostanie także z rządowych środków z programu Polski Ład.

Przekazane w poniedziałkowy poranek przez ministra Macieja Małeckiego kolejne środki przeznaczone zostaną na wykonanie blisko kilometrowego, początkowego odcinka od strony Rybna. W tej części zaplanowano strategiczną dla inwestycji przebudowę skrzyżowania z drogą powiatową Rybno – Józin z ważną dla bezpieczeństwa ruchu drogowego zmianą jego geometrii. Jak zaznaczył wicestarosta Tadeusz Głuchowski – przebudowa całej drogi ze zmianą jej konstrukcji to ogromna inwestycja, całość kosztów zadania szacuje się na ok. 25 mln zł, dlatego będzie ona wykonywana etapami. Docelowo droga ma mieć m.in. ścieżkę rowerową, jednostronny ciąg komunikacyjny dla pieszych o szerokości 1,5 m i 6 m szerokość jezdni. Wicestarosta podkreślał, podobnie jak wójt Mirosław Orliński i Damian Jaworski, że tak poważna inwestycja nie byłaby możliwa bez wsparcia z rządowych środków. Dlatego wyrażali szczególną wdzięczność posłowi ziemi sochaczewskiej, ministrowi Maciejowi Małeckiemu, za jego ogromną dbałość, by właśnie do powiatu sochaczewskiego i lokalnych gmin trafiały środki z rządowych programów, pozwalając na realizację tak istotnych dla mieszkańców, a niemożliwych do udźwignięcia z własnych budżetów inwestycji.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz