Dewajtis z asfaltem i ścieżką

fot.archiwum
Po wybudowaniu nowego mostu na Bzurze na znaczeniu zyska nie tylko ulica Spacerowa, ale również Dewajtis. Obydwie staną się najwygodniejszą trasą dla kierowców jadących z centrum miasta w kierunku osiedli domów jednorodzinnych w miejscowościach Altanka, Helenka czy Adamowa Góra, ale też alternatywną drogą dla pacjentów chcących dojechać do szpitala powiatowego.

Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2022 ratusz sięgnął po dotację na kompleksową przebudowę ulicy Dewajtis. Stosowny wniosek został złożony latem ubiegłego roku wojewodzie mazowieckiemu i został zakwalifikowany do dofinansowania. 16 lutego opublikowano listę projektów objętych dotacją i jest na niej ulica Dewajtis.

Dlaczego ratusz postawił właśnie na tę ulicę, leżącą na skraju miasta? Z dwóch powodów. Pierwszy z nich to poważny problem z wodami opadowymi. Specyficzne ukształtowanie terenu powoduje, że pobliskie posesje są zalewane. Niestety w tym rejonie brak kanalizacji deszczowej i z wodami opadowymi trzeba sobie poradzić w inny sposób, gromadząc ich nadmiar w rowach odparowujących. Druga przyczyna wiąże się z planami budowy nowego mostu na Bzurze. Liderem tego zadania jest powiat sochaczewski, a jego partnerami miasto i gmina Sochaczew.

– Regularnie rozmawiam z panią starostą na temat postępu prac przybliżających nas do rozpoczęcia budowy nowej przeprawy. Procedury przygotowawcze związane z dokumentacją, uzyskaniem decyzji środowiskowej czy pozwolenia wodno-prawnego idą zgodnie z planem, czyli z każdym dniem jesteśmy bliżej wbicia pierwszej łopaty na placu budowy – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Wedle planów, kierowcy chcący dojechać do Altanki czy Adamowej Góry przejeżdżając Bzurę nowym mostem dojadą do ronda, skręcą na nim w lewo w ulicę Gawłowską, po dwustu metrach skręcą w ulicę Spacerową, potem w Dewajtis i na jej końcu wjadą na teren gminy Sochaczew. Ulicami Dewajtis i Spacerową ominą most przy kościele, ulicę Batalionów Chłopskich, skrócą nieco drogę do domu.

Zgodnie z warunkami konkursowymi, ratusz mógł liczyć na dotację pokrywającą od 50 do 80 proc. kosztów zadania. Ostatecznie Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg pokryje 70 procent zadania.

– Zgłosiliśmy kompleksową przebudowę tej drogi na całej długości 365 metrów. Wartość prac szacujemy na 1,9 mln zł, a przyznana nam dotacja to 1.332.000 zł. Z własnego budżetu będziemy musieli wyłożyć jedynie 571 tys. zł. Obecnie tylko część ulicy Dewajtis ma nawierzchnię asfaltową, reszta to droga gruntowa. Konieczne będzie jej poszerzenie, bo obecna ma od 3,5 do 6 metrów szerokości, a docelowa ma mieć dwa pasy jezdni, ścieżkę rowerową, pobocze oraz rów na wody roztopowe i deszczowe. W staraniach o dotację mocno wpierał nas poseł Maciej Małecki, za co chcę mu serdecznie podziękować – informuje burmistrz Piotr Osiecki.

Projekt przewiduje ułożenie asfaltu (dwa pasy po trzy metry każdy), budowę chodnika z kostki brukowej (1,5 m), ścieżki rowerowej (2 m), jednostronnego utwardzonego pobocza (0,75 m), zatok postojowych oraz rowów gromadzących nadmiar wody umocnionych betonowymi płytami ażurowymi. W ramach zadania do przeniesienia będzie jeden słup oświetlenia ulicznego oraz odcinek gazociągu, gdyż kolidują z planowanymi pracami.

– Mamy kompletną dokumentację projektową, kosztorysy, wszystkie pozwolenia i uzgodnienia. Jeśli radni wprowadzą przyznaną dotację do budżetu, nic nie stanie na przeszkodzie, by ogłaszać przetarg na wykonawstwo – podsumowuje Piotr Osiecki.

źródło i fot. UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz