Burmistrz apeluje o pomoc

Reklamy
Szanowni mieszkańcy Sochaczewa,

Obudziliśmy się dziś w zupełnie innej rzeczywistości. Wszyscy wiemy, co od rana dzieje się u naszych sąsiadów na Ukrainie, a przypomnę, że mamy przyjaciół w Gródku Podolskim, w naszym mieście partnerskim, które od ponad 25 lat współpracuje z Sochaczewem. Młodzi mieszkańcy Gródka przyjeżdżają do nas, harcerze prowadzą wymianę wakacyjną goszcząc dzieci z Ukrainy w stanicy w Łąkie.

W tej trudnej sytuacji możemy wyrażać współczucie, oburzenie tym co robi armia rosyjska, ale możemy też podjąć konkretne działania.

Proszę mieszkańców o konkretną pomoc. Kieruję gorącą prośbę do wszystkich tych, którzy mają możliwość, gdyby zaszła taka potrzeba, bezpłatnego udostępnienia swoich mieszkań czy domów naszym przyjaciołom z Gródka. Nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie, czy po rosyjskiej stronie nastąpi opamiętanie, czy agresja będzie się wzmagała, a co za tym idzie zagrożenie dla ludności cywilnej będzie rosło. Należy spodziewać się napływu rodzin uciekających przed wojną, zmuszonych do opuszczenia swych rodzinnych stron. Nie można wykluczyć, że będą to także rodziny z Gródka, dla których naturalnym kierunkiem ucieczki będzie Polska.

Raz jeszcze proszę, by wszyscy, którzy mogą przyjąć nieodpłatnie pod swój dach rodziny z Gródka, zgłaszali taką gotowość do naszego urzędu, do Daniela Wachowskiego z Referatu Komunikacji Zewnętrznej UM. Będziemy gromadzili te informacje i w sytuacji kryzysowej przekażemy je władzom Gródka. Rano rozmawiałem z Neonilą Andriszczuk, merem Gródka, z którą ustaliliśmy, że jeśli zajdzie taka potrzeba, nasz samorząd i nasi mieszkańcy zadbają o gródczan uciekających przed wojną. Zorganizujemy transport z granicy, pomożemy w każdym aspekcie, jaki jest tylko możliwy. Naszym moralnym obowiązkiem jest pomóc tym, którzy uciekają przed agresją. Zróbmy wspólnie wszystko, by poczuli się bezpiecznie.

Burmistrz Sochaczewa

Piotr Osiecki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz