Wichura nie odpuszcza w powiecie

To już drugi taki weekend w styczniu na terenie powiatu sochaczewskiego, kiedy strażacy zmagają się ze skutkami bardzo silnych, niemal huraganowych wiatrów. To efekt przejścia w dniach 29-30 stycznia niżu „Nadia”. Straty są spore, zwłaszcza w powalonych drzewach.

­– Rzeczywiście ten weekend był dość trudny. W całym powiecie było 36 zdarzeń. Główne nasilenie wichury było od północy w sobotę do niedzieli rano. Wiało też mocno całą niedzielę do południa. Ponadto strażacy interweniowali w pożarach w Konstantynowie i Janowie. Trafił się też jeden nietypowy pożar butli z gazem na terenie Sochaczewa, gdzie poparzona została jedna z osób i wymagała pomocy – mówi Rafał Krupa, rzecznik prasowy Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Sochaczewie.

W miniony weekend obowiązywało wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej MGW ostrzeżenie II stopnia 29 stycznia od godziny 18.00 do 30 stycznia do godziny 24.00. W tym czasie strażacy z Sochaczewa i jednostek OSP na całym terenie powiatu sochaczewskiego interweniowali 36 razy.

Najwięcej było pochylonych bądź powalonych drzew, które wymagały usunięcia lub przycięcia. Tu zgłoszeń było aż 23. Strażacy musieli też zabezpieczać i usuwać uszkodzenia w przypadku 6 domów mieszkalnych i pomieszczeń gospodarczych. Były tu uszkodzone głównie dachy. Do uszkodzeń doszło też w energetyce. W 5 przypadkach strażacy interweniowali przy uszkodzonych słupach wysokiego napięcia i liniach napowietrznych. Nie były to na szczęście duże zniszczenia. Po jednym przypadku było, kiedy został porwany blaszany garaż i uszkodzona wiata wolno stojąca.

Tym razem najwięcej interwencji, bo aż 9 było na terenie Teresina i miasta oraz gminy Sochaczew – 14 zgłoszeń. Po kilka zgłoszeń było z terenu gmin Brochów, Nowa Sucha, Iłów i Młodzieszyn.

Cały czas sochaczewską jednostkę straży wspierały zastępy OSP z Antoniewa, Brochowa, Brzozowa, Bud Starych, Budek Piaseckich, Iłowa, Kamionu, Niepokalanowa, Nowej Suchej, Paprotni, Teresina, Wólki Smolanej oraz z Wojskowej Straży Pożarnej w Bielicach.

– Szczęśliwie w żadnym z zaistniałych zdarzeń z udziałem wichury nie odnotowano osób poszkodowanych – zaznaczył Rafał Krupa.

BN

Fot. PPSP Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz