SZYMANÓW DO BETLEJEM WĘDRUJE Z KRÓLAMI

6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego, w parafii p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Szymanowie odbył się Orszak Trzech Króli. Mimo zimowej aury, rzesza parafian oraz gości i pielgrzymów pomaszerowała ulicami miejscowości w barwnym korowodzie, kolędując oraz uczestnicząc w ulicznych jasełkach. To już X edycja tego wydarzenia, którą udało się przeprowadzić mimo niesprzyjających warunków pandemii, w formule, do której zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Warto przypomnieć, że pierwszy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Szymanowa w 2012 roku. Nad jego organizacją niezmiennie czuwa niestrudzona i pełna energii niepokalanka s. Adriana Kotowicz.

Oddanie hołdu nowonarodzonemu Jezusowi rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. Robert Sierpniak, proboszcz tutejszej parafii. – Uroczystość Objawienia Pańskiego to święto, które ma nam uświadomić, że człowiek pierwszy raz w historii mógł zobaczyć Boga – mówił podczas homilii ks. Sierpniak. – Oby to święto uczyło nas, że w każdej sytuacji, zwłaszcza kiedy pojawiają się jakieś problemy, żebyśmy otwierali swoje serca na łaskę Pana Boga, na jego plany, nawet jeśli jeszcze do końca go nie rozumiemy. Żebyśmy byli jak ci mędrcy, którzy temu nowemu, małemu, nieznanemu, a zarazem największemu królowi składają dary (…) – podkreślał kaznodzieja.

Scenariusz Orszaku Trzech Króli 2022 pokazuje, jak ważne dla każdego człowieka jest dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty, treści, które ze sobą niosą, cieszenie się, radowanie, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie.  Tematem tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest świętowanie. Podjęliśmy refleksję nad dobrym przygotowaniem i głębokim przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia, czego konsekwencją jest radość w naszych sercach – informuje s. Adriana.

Kolędą przewodnią, będącą także źródłem hasła tegorocznego orszaku, jest kolęda „Z narodzenia Pana” i jak podkreślają organizatorzy, „Dzień dziś wesoły!” śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością.

Barwny korowód, na czele którego wędrowała gwiazda betlejemska, dzieci z kolorowymi flagami, anioły, pasterze, młodzież, siostry zakonne, Maryja i Józef, król Herod oraz Trzej Królowie, a także kilkusetosobowy tłum wiernych, noszących na głowach kolorowe papierowe korony, przeszedł ulicami Szymanowa. Uczestnicy zatrzymywali się przy specjalnie zaaranżowanych przystankach, gdzie można było obejrzeć odsłony dotyczące Narodzenia Pana Jezusa. Ostatnie sceny i oddanie hołdu małemu Jezusowi odbyły się przy kaplicy Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej.

Na zakończenie ks. proboszcz Robert Sierpniak i s. Adriana Kotowicz podziękowali wszystkim bezpośrednio zaangażowanym w przygotowanie orszaku, podkreślając, że nie było to łatwe, aby nie przekraczać bezpiecznych zasad, do których jesteśmy wszyscy zobowiązani. Słowa podziękowania popłynęły także w kierunku strażaków i policji za nadzór nad bezpieczeństwem podczas marszu oraz Teresińskiego Ośrodka Kultury za pomoc w nagłośnieniu scen jasełkowych.

Gratulujemy szymanowianom perfekcyjnej organizacji uroczystości. Dziękujemy za Wasz trud oraz wysiłek i mamy ogromną nadzieję zobaczyć się w królewskim orszaku również w przyszłym roku.

źródło i fot: UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz