SESJA HISTORYCZNA UPAMIĘTNI POWSTANIE

W tym roku przypada 159 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego i jednej ze najsłynniejszych bitew tej kampanii – pod Słominem w gminie Wyszogród. Pod koniec roku Michał Antczak „Killer” wraz ze swymi przyjaciółmi – Dawidem Stecem „Prospektor” i   Łukaszem Cichym zorganizowali akcję poszukiwania miejsca tej historycznej bitwy.

Teraz w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego razem ze Zdzisławem Leszczyńskim, kierownikiem Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej organizują w piątek, 28 stycznia sesję historyczną w ramach podsumowania akcji poszukiwawczej i upamietnienia Bitwy pod Słominem. Poszukiwania miejsca bitwy prowadzone były w weekend 11-12 grudnia ubiegłego roku. Prawie 300 poszukiwaczy z całej Polski pod kierunkiem inicjatorów akcji i pod okiem kamery Fokus TV penetrowało okolice Wyszogrodu w poszukiwaniu artefaktów z miejsca bitwy z 1863 roku.

Misja Skarb na tropie

Inicjatywa bohaterów programu „Misja Skarb”, czyli Dawid, Killer i Cichy w deszczu, chłodzie przekopywało wyznaczone działki, szukając skarbów – pamiątek bitwy. Odnaleziono wiele cennych przedmiotów i to nie tylko z okresu bitwy pod Słominem. Najstarsze znalezisko to moneta mająca prawie 2 tys. lat. Wśród artefaktów udało się odkryć w zamarzającej ziemi m.in. kulę armatnią, łuski po powstańczych pociskach, biżuterię oraz medal z początków XX wieku. Były też liczne guziki i dużo drobiazgów, które nadal są identyfikowane. Znaleziska trafiły do Muzeum Wisły w Wyszogrodzie, gdzie będą prezentowane podczas sesji na ekspozycji „Ogólnopolskich Poszukiwaniach śladów Bitwy pod Słominem”, w której to akcji uczestniczyli poszukiwacze z całej Polski.

Sesja odbędzie się dokładnie 159 lat po bitwie pod Słominem, gdyż ta bitwa rozegrała się właśnie 28 stycznia 1963 roku. Niestety udział chętnych do uczestniczenia w sesji jest ograniczony z powodów limitów pandemicznych. Jednak wzorem różnych wydarzeń będzie przygotowana relacja filmowa, którą będzie można obejrzeć na kanale youtube.

29 i 30 stycznia, jeśli pozwoli na to pogoda inicjatorzy akcji poszukiwania miejsca bitwy chcą wznowić penetrację terenu, oczywiście jeśli będą chętni.

Przed sesją i na sesji

 Wcześniej w niedzielę, 23 stycznia przy pomniku poświęconym bohaterom Powstania Styczniowego w Kobylnikach, naprzeciwko stacji Orlen, mieszkańcy oddali honory poległym powstańcom. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Słomina, Kobylnik i Wyszogrodu. W trakcie uroczystości przypomniano te historyczne wydarzenia.

Na sesji 28 stycznia przedstawione zostaną zaś 4 wykłady. Pierwszy wygłosi dr hab. Jolanta Załęczny z Instytutu historii z Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, na temat Powstania Styczniowego w Płocku i okolicy. Kolejny wykład „Poszli nasi w bój bez broni… Powstanie Styczniowe na ziemi wyszogrodzkiej” przedstawi Dariusz Umięcki, historyk regionalista. O wynikach ogólnopolskich poszukiwań miejsca bitwy pod Słominem opowie inicjator tej akcji Michał Antczak. Natomiast na koniec głos zabierze Katarzyna Stołowska-Fuz z Muzeum Mazowieckiego w Płocku, która przedstawi twórczość Aleksandra Sochaczewskiego, malarza, uczestnika Powstania Styczniowego.

Patronat honorowy nad sesją i poszukiwaniami objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Starosta Płocki oraz burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród. Organizatorami sesji jest Misja Skarb, Muzeum Mazowieckie w Płocku oraz Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej. Sesja będzie odbywała się w reżimie sanitarnym.

Bogumiła Nowak

Fot. Screen plakatu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz