Rynek pracy w Warszawie – jak wygląda sytuacja w roku 2022

fot.pixabay
Reklamy

Warszawa stanowi jedno z największych centr gospodarczych, edukacyjnych i kulturowych w Europie. Jako miasto z najlepiej rozwiniętą infrastrukturą i siecią komunikacyjną, Warszawa działa jak magnes, przyciągając rzesze pracowników, zainteresowanych atrakcyjnymi warunkami i różnorodnymi ofertami pracy. Sprawdźmy, co warszawski rynek pracy może zaoferować pracownikom?

Która grupa pracowników może liczyć na insertujące oferty pracy? Czy zamrażanie gospodarki wpłynęło na jej specyfikę? Z uwagi na to, że Warszawa nie opiera się wyłącznie na jednym konkretnym sektorze rynku, jej rynek pracy będą tworzyć przedsiębiorstwa reprezentujące wiele branż. Czy rzeczywiście warszawski rynek pracy jest nasycony pracownikami, czy jednak w niektórych branżach będzie odczuwalny ich deficyt? Przekonajmy się czy wysoka liczba prężnie działających firm przekłada się na ilość miejsc pracy w Warszawie. Jak wygląda rynek pracy w Warszawie?

Rynek pracy w stolicy a poziom bezrobocia

Oferty pracy Warszawa dają możliwość znalezienia wymarzonego zatrudnienia. Jeśli chodzi o poziom bezrobocia na terenie województwa mazowieckiego, wynosi ono 5,0%. W samej stolicy ten wskaźnik jest o wiele niższy. Warszawa z elastycznym rynkiem pracy otwartym zarówno na krajowych jak i zagranicznych pracowników, wywarła ogromny wpływ na kształtowanie się stopy bezrobocia. Dzięki firmom zlokalizowanych w ścisłym centrum i przylegających do niego powiatach poziom bezrobocia w Warszawie wynosi zaledwie 2,0%. Tak niskie bezrobocie jest niezwykle korzystne dla przybyszów z innych polskich miast i z zagranicznych miejscowości. Oznacza to, że każda osoba, która zawita do stolicy w obliczu ciągle pojawiających się nowych ofert nie będzie miała żadnych problemów ze znalezieniem pracy. Im dalej od warszawskich aglomeracji, tym poziom bezrobocia będzie się zwiększał osiągając wysokość 5,9% obowiązującą na terenie całego kraju.

Skutki bezrobocia dotykają zarówno jednostek, rodzin, jak i dużych społeczności. Osoba bezrobotna często czuje się wykluczona, traci swoją pewność siebie i motywację do działania. Często też ten stan wpływa na obniżenie poczucia własnej wartości przyczyniając się do pogorszenia relacji z bliskimi. Jak nietrudno się domyślić bezrobocie powoduje niski poziom życia tym samym pogłębiając ubóstwo co w szerszej perspektywie przyczynia się do spadku produkcji. Wówczas warto skorzystać z aktywizacji zawodowej. Problem ze znalezieniem legalnej pracy popycha nas do szukania pracy na czarno, pozbawionej ubezpieczenia, stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa.

Pracownicy obsługi ruchu szynowego i inne zawody, na które jest popyt w Warszawie

Poznajmy sytuację na warszawskim rynku pracy. Rynek pracy w stolicy jak i w całym kraju jest chłonny i wciąż otwarty na nowych pracowników. Kto zatem może liczyć na atrakcyjne warunki pracy w Warszawie? W stolicy obserwuje się zapotrzebowanie na pracowników zarówno wykształceniem wyższym, średnim jak i zawodowym. Szacuje się, że aż 70 zawodów jest określanych mianem deficytowych. Zapotrzebowanie na ich usługi jest zauważalne nie tylko w Warszawie, ale też w całym województwie mazowieckim oraz na  terenie całego kraju. Obserwuje się popyt na inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników fizycznych oraz na pracowników stricte budowlanych. Sporo pracy będą mieć dekarze, murarze, betoniarze, cieśle, monterzy instalacji budowlanych, inżynierzy budownictwa, kierownicy budowy z aktualnymi uprawnieniami.

Ogromne zapotrzebowanie wykazuje także branża medyczna w całej Polsce. W Warszawie brakuje pielęgniarek, położnych, lekarzy, ratowników medycznych, masażystów i fizjoterapeutów, opiekunów osób starszych, psychologów, logopedów, laborantów, operatorów aparatury medycznej i biotechnologów. Także ze względu na rozbudowane zaplecze usługowe i handlowe, stolica potrzebuje księgowych, finansistów, analityków jak również pracowników branży IT. Na brak ofert pracy nie mogą narzekać graficy, informatycy, nauczyciele, programiści a także pracownicy punktów handlowych i obsługi klienta.

Ogromny deficyt zauważa się także w transporcie – brakuje kierowców autobusów, samochodów ciężarowych, spedytorów, pracowników obsługi ruchu szynowego; w motoryzacji – mechaników samochodowych, blacharzy i lakierników; w gastronomii – cukierników, piekarzy, pracowników przetwórstwa spożywczego. Wiele ofert pracy czeka też na pracowników socjalnych i służb mundurowych a także na sprzątaczki i pokojowe.

Z uwagi na ogromną popularność zakupów online i spadek sprzedaży stacjonarnej zauważa się duże zapotrzebowanie na osoby zajmujące się magazynowaniem towarów, logistyki i kurierów. W sektorze edukacji obserwuje się popyt na nauczycieli przedmiotów zawodowych, nauczania wczesnego i specjalnego.

Czy tylko pracownicy biur podróży mogą mieć problem ze znalezieniem pracy w Warszawie?

Na liście zawodów nadwyżkowych, na które zapotrzebowanie w stolicy jest najmniejsze znaleźli się: organizatorzy imprez, animatorzy kultury, kelnerzy, barmani, ekonomiści, instruktorzy sportu i rekreacji, pracownicy biur podróży i lotnisk, kierowców samochodów osobowych, specjaliści ds. marketingu, reklamy i sprzedaży.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz