Przejrzyj na oczy z Orkiestrą

Reklamy

W najbliższą niedzielę, 30 stycznia, w całej Polsce, jak również poza jej granicami odbywa się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Przejrzyj na oczy z Wielką Orkiestrą” i dotyczy szeroko pojętej okulistyki dziecięcej. W Sochaczewie wszystko jest już dopięte na ostatni guzik.

 Również w tym roku, tak jak przed rokiem, będzie zmieniona formuła tego wydarzenia. Ma to związek z rosnącą skalą zakażeń, co wymusza na nas specjalne ograniczenia. Przygotowujemy odpowiednio biuro, wolontariuszy i organizacyjnie w całości do pracy. W zasadzie wszystko jest już gotowe i dopięte – mówi Krzysztof Wasilewski, szef sochaczewskiego sztabu WOŚP.

Można powiedzieć, że jest niezmordowany od lat, gdyż w akcjach Orkiestry uczestniczy od pierwszego finału. Szefów z tak długim orkiestrowym stażem nie jest zbyt wielu w naszym kraju. Jednak Krzysztofowi Wasilewskiemu nie brakuje zapału i energii, i jak mówi, da sobie doskonale radę, choć pracy jest bardzo dużo, a nie jest już najmłodszy.

– Ważna jest idea, pomoc i my się w tym sprawdzamy jako harcerze z ZHP. Powiat sochaczewski też daje sobie doskonale radę i realizuje orkiestrowe cele. Licytacje są już przygotowane. Część już ruszyła. Wszystko w pełnej gotowości. Na ulice wyjdzie 300 wolontariuszy odpowiednio przygotowanych, którzy tak jak rok temu będą pracować w ścisłym reżimie sanitarnym. Jedno, o co możemy prosić, to o to, by nie padał deszcz i nie było przenikliwego wiatru. Przy takiej pogodzie ciężko jest kwestować. Mam jednak nadzieję, że szczęście będzie nam sprzyjać, jak zawsze – mówi szef sochaczewskiego sztabu.

Pierwsze zbiórki WOŚP do puszek rozpoczęły się już 10 grudnia w sklepach i niektórych firmach. Sochaczewskie markety oznakowane puszki kartonowe wystawiły przy kasach. Ruszyły też pierwsze internetowe aukcje, które od lat towarzyszą WOŚP. W Sochaczewie w tym roku nie przewidziano, tak jak w ubiegłym, koncertów ani wydarzeń muzycznych z uwagi na pandemię. W innych miastach Polski, jak też na terenie powiatu sochaczewskiego odbędą się imprezy plenerowe. Jak przed rokiem na terenie całego kraju ruszy około 120 tys. wolontariuszy w około 1700 sztabach, którzy będą zbierać pieniądze do tekturowych puszek. Są one już na terenie powiatu sochaczewskiego, w sztabie WOŚP na ul. Kaczorowskiego. Wolontariusze z miejscowości gminnych odbiorą je lada moment wraz z gotowymi i poświadczonymi identyfikatorami.

Przypomnijmy, że przez 29 lat Wielka Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,5 mld zł i kupiła ponad 67 300 urządzeń. Fundacja WOŚP informuje, że według oficjalnych danych co roku na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy małych pacjentów. Najmłodsi trafiają do specjalistów najczęściej z jaskrą, zaćmą, różnego rodzaju urazami, anomaliami rozwojowymi i nowotworami. Wiele tych schorzeń wymaga zabiegów operacyjnych ratujących zdrowie i życie.

Jeśli ktoś chce wesprzeć Orkiestrę, a obawia się zakażenia koronawirusem, niekoniecznie musi wychodzić z domu. Wystarczy zrobić przelew na aukcję lub wpłatę przelewem na rachunek Orkiestry z dopiskiem, że to na Wielki Finał. Warto przy tym zaznaczyć, że ubiegły rok był rekordowy dla Sochaczewa. Zebrano najwięcej z finałów powiatowych w ciągu 29 lat. Warto osiągnąć w tym roku choć zbliżony wynik.

Bogumiła Nowak

Fot.: Sztab WOŚP Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz