POECI Z POKOLENIA KOLUMBÓW

Pierwsze spotkanie z poezją w tym roku przygotowane przez Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Litertackie Atut „Aby podnieść różę”, poświęcone było poetom dwudziestolecia międzywojennego zwanego pokoleniem Kolumbów, czyli twórcom, których urodzili się już w niepodległej Polsce, ale ich młodość i życie zostały przerwane okupacją hitlerowską. Koncert przypominający dokonania młodych poetów odbył się w piątek, 14 stycznia w Kramnicach Miejskich w Sochaczewie.

  Chcieliśmy przypomnieć tych poetów, ich twórczość i pokazać bogactwo ich talentu, pasję i miłość do ojczyzny. Poza jednym z grona pięciu prezentowanych, żaden nie dożył 23 roku życia. Nie wszystkich z nich twórczość jest dobrze znana, ale warta była przypomnienia – wspomniała przed spotkaniem Grażyna Mikulska, prezes Stowarzyszenia Atut w Sochaczewie.

Tytuł spotkania „Aby podnieść różę” zaczerpnięty został z najważniejszego dzieła Andrzeja Trzecińskiego, autora groteski dramatycznej w 1942 roku. Twórca ten był poetą, dramaturgiem, krytykiem literackim oraz publicystą. Stworzył pismo „Naród i Sztuka”, które prowadził jako redaktor naczelny. Przypadkowo aresztowany, zginął w jednej z egzekucji w 1943 roku w wieku 21 lat. Jego redakcyjny kolega Wacław Bojarski został śmiertelnie postrzelony w akcji 25 maja 1943 roku, kiedy z kolegami poetami – Tadeuszem Gajcym i Zbigniewem Stroińskim składali wieniec przy pomniku Mikołaja Kopernika w 400-lecie jego urodzin. W chwili śmierci Wacław Bojarski miał 22 lata.

Gajcy i Stroiński, niewiele starsi, zginęli rok później w Powstaniu Warszawskim, broniąc na barykadach wyznawanych w swych utworach wartości. Choć ich życie było bardzo krótkie, to niezwykle bogate i twórcze. W Powstaniu Warszawskim zginął też najbardziej znany obecnie poeta z pokolenia Kolumbów – Krzysztof Kamil Baczyński, autor pięknych liryków pisanych do żony Basi, oraz wierszy patriotycznych i zabawnych rysunków satyrycznych. Jedynym ocalałym z tego grona był Tadeusz Borowski, poeta i prozaik. Jednak naznaczony okupacyjną przeszłością, doświadczony pobytem w obozach koncentracyjnych, nie umiał poradzić sobie w powojennej rzeczywistości. Sytuacja go przerosła, gdyż nie potrafił żyć w komunistycznej Polsce i zakończył samobójstwem, zamykając tym samym klamrą tragiczne losy pokolenia Kolumbów.

Organizatorzy spotkania z poezją chcieli zwrócić uwagę na niezwykle piękne, choć nieco mniej znane współcześnie dzieła tych młodych poetów, które dopiero teraz są odkrywane. Utwory przedstawili członkowie Stowarzyszenia Atut oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Załuskowie. Świetną oprawę muzyczną zapewnili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Szczególną uwagę zwróciła zwłaszcza jedna z uczennic z Załuskowa, która dramatycznie i pięknym głosem wykonała utwór „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, zbierajac owacje.

Wieczór był udany, choć publiczność z uwagi na pandemię i ograniczenia nieliczna. Jednak koncert był transmitowany na żywo na stronie Atutu na Facebooku. Kto nie zdążył zobaczyć, może nadal go sobie odtworzyć ze wspomnianej strony.

 Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz