Orszak Trzech Króli w Iłowie

fot. W. Dragan

6 stycznia kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, zwanego u nas w Polsce świętem Trzech Króli. Te uliczne orszaki wywodzą się z polskiej tradycji jasełkowej. Symbolami święta Trzech Króli jest historia opisana przez św. Mateusza w Ewangelii, według której magowie, czyli Mędrcy ze wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. W tradycji katolickiej Mędrcy nazywani są również Królami i noszą imiona: Kacper, Melchior i Baltazar.

W Polsce od 2009 roku 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, jest również świętem państwowym i dniem wolnym od pracy.

W czwartek 6 stycznia po raz pierwszy na terenie parafii Iłów z inicjatywy naszego miejscowego historyka Sławomira Ambroziaka, został zorganizowany Orszak Trzech Króli. Barwny korowód przeszedł wioską Stegna w kierunku przepięknej stajenki, która corocznie jest pieczołowicie przygotowywana przed posesją Państwa Gasików we wsi Miękinki. Przemarsz odbywał się przy śpiewie kolęd na ustach, z akompaniamentem akordeonowym organisty Tomasza Romanowskiego. Mimo wieczornej, mroźnej pory, uczestników było bardzo dużo. Po przybyciu uczestników Orszaku Trzech Króli do przeuroczej stajenki, ksiądz Ireneusz przeczytał fragment Ewangelii św. Mateusza o Mędrcach ze Wschodu, którzy przybyli do stajenki betlejemskiej, by złożyć pokłon oraz dary małemu Jezusowi. Odmówił modlitwę Anioł Pański, a następnie wraz z Trzema Królami oddał pokłon nowo narodzonemu. Było śpiewanie kolęd oraz poczęstunek słodkościami ufundowanymi przez sponsorów.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za przybycie. Szczególne podziękowania kierują do Ochotniczej Straży Pożarnej w Iłowie, która zabezpieczała trasę przemarszu. Należy nadmienić, iż Trzej Królowie mieli bardzo pracowity dzień. Odwiedzili bowiem jeszcze inne parafie, uczestnicząc w swoich barwnych strojach we Mszach świętych w Słubicach, Zycku, Giżycach, Brzozowie i w Iłowie.

Orszak Trzech Króli – pierwszy na Ziemi Iłowskiej, pozostanie niezapomnianym przeżyciem dla licznych jego uczestników.

Wanda Dragan

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz