Konkurs wrócił po pandemii

fot.pixabay

Po dwóch latach przerwy odbywa się IV Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek „Jam jest dudka” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 w Sochaczewie, pod honorowym patronatem Piotra Osieckiego, burmistrza Sochaczewa. Zgłoszenia przyjmowane były do 13 stycznia. Koncertowe zmagania startują we wtorek, 18 stycznia, w formie stacjonarnej, ale z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego.

Celem konkursu jest promowanie nie tylko kolęd i pastorałek, ale też folkloru polskiego, przywracanie tradycji i odkrywanie zapomnianych nieco utworów, szczególnie tych lokalnych. Pierwsze trzy edycje konkursu cieszyły się ogromnym powodzeniem. Na terenie powiatu sochaczewskiego organizowany jest konkurs kolęd i pastorałek w Teresinie, ale o zasięgu ogólnopolskim, i adresowany raczej do osób o sporych umiejętnościach wokalnych.

Z kolei, jak zaznacza Katarzyna Proch, inicjatorka sochaczewskiego konkursu i nauczycielka muzyki w SP nr 2, pomysł zrodził się 6 lat temu i jest on skierowany do dzieci, i młodzieży uczącej się na terenie miasta i powiatu sochaczewskiego. Chodzi przede wszystkim o rozwijanie ich wokalnych zainteresowań repertuarem świątecznym.

– Chcemy propagować lokalną tradycję ludową i obyczaj śpiewania kolęd w okresie świątecznym. Rozwijając to zwłaszcza wśród najmłodszych. Popularne kolędy się z reguły zna, ale jest całe mnóstwo, których najmłodsi nie znają. Temu zaś ma służyć nasz konkurs. Propagowaniu tradycyjnych kolęd i pastorałek – mówią organizatorzy tegorocznego konkursu.

Odbywa się on po dłuższej przerwie w tradycyjnej formie. Przesłuchania rozpoczynają się 18 stycznia o godzinie 9.00 i potrwają kilka godzin. Konkurs podzielony jest na kategorie – przedszkole i klasy 0, klasy I-III, klasy IV-VI i klasy VII-VIII. Każda szkoła, czy inna placówka oświatowa lub kulturalna, może zgłosić po dwie osoby z każdej kategorii wiekowej. Zmianą w tym roku jest to, że nie będzie konkursu zespołów, a tylko wystąpią soliści. Ma to po części związek z pandemią, która wprowadza limity z uwagi na istniejące zagrożenia. Uczestnicy mogą zaprezentować kolędę, pastorałkę lub piosenkę świąteczną. Oceniane będą jakość wykonania utworu, predyspozycje słuchowe i rytmiczne, dykcja, emisja głosu i ogólny wyraz artystyczny.

Finał z udziałem laureatów odbędzie się 21 stycznia o godzinie 11.00 w Kramnicach Miejskich. Wtedy zostaną wręczone nagrody i odbędzie się koncert laureatów. Czy jednak impreza odbędzie się z udziałem publiczności, zależy od warunków epidemiologicznych.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz