Coraz więcej użytkowników korzysta z naszego powiatowego geoportalu

Geoportal powiatu sochaczewskiego znajduje się pod linkiem:  http://sochaczew.geoportal2.pl/ W serwisie tym dostępna jest mapa ewidencyjna oraz mapa zasadnicza, czyli mapy przedstawiające granice i numery działek, użytki i klasy gruntu, budynki, ich numery porządkowe oraz uzbrojenie terenu dla wszystkich, którzy potrzebują pozyskać takie informacje.

Ze statystyk z roku 2020 i 2021 wynika, że liczba osób przeglądających nasze mapy znacznie wzrosła. W roku 2020 tryb publiczny geoportalu odwiedziło ponad 54 tys. osób, a w 2021 było to już prawie 71 tys.

Istotne jest, że korzystając z modułu „udostępnianie materiałów zasobu i wnioski ZUD” można zamówić mapę i wydrukować ją sobie w domu. Z takiej możliwości skorzystało w 2021 roku 631 osób.

Nasz geoportal służy nie tylko do udostępniania aktualnych map, ale również jest platformą stanowiącą łączność pomiędzy geodetami i projektantami, którzy poprzez wykonywanie prac geodezyjnych i uzgadnianie projektów nowego uzbrojenia – aktualizują bazy graficzne. Geodeci i projektanci wszystko załatwiają w Wydziale Geodezji drogą elektroniczną. Poprzez geoportal geodeci zgłaszają prace geodezyjne, pobierają materiały do wykonania tych prac i później składają elektroniczny operat, na podstawie którego mapa jest aktualizowana i na drugi dzień już udostępniana w geoportalu dla wszystkich. W 2021 roku geodeci zgłosili ponad 4 tys. prac geodezyjnych, a projektanci uzgodnili prawie 100 projektów. Wszystko to oczywiście odbywa się przy współudziale pracowników Wydziału Geodezji, którzy weryfikują, czy dane prace zostały wykonane rzetelnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz aktualizują bazy.

Geoportal jest również wykorzystywany przez komorników sądowych i rzeczoznawców majątkowych, którzy po przejściu odpowiedniej procedury i pozyskaniu danych dostępowych – mogą logować się w trybie chronionym i korzystać z baz danych prowadzonych przez Wydział Geodezji. W ten sposób mają dostęp on-line do informacji, które umożliwiają im wykonywanie zawodu. W 2021 roku komornicy ponad 1,2 tys. razy wyszukiwali dłużników w naszych bazach, a rzeczoznawcy majątkowi wystosowali ponad 5 tys. zapytań przeglądając nasz rejestr cen nieruchomości.

Cieszymy się z ciągle rosnącego zainteresowania usługami elektronicznymi, które w chwili obecnej bardzo ułatwiają załatwienie spraw urzędowych oraz zapewniają wysoki poziom aktualności baz udostępnianych w geoportalu.

Wydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarski Nieruchomościami

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz