Bezpieczniej na Trojanowskiej

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie rozstrzygnęło już przetargi dotyczące przebudowy przejść dla pieszych na drogach, które są w jego zarządzie. Na terenie Sochaczewa przebudowie ulegnie przejście dla pieszych i rowerzystów na ulicy Trojanowskiej, znajdujące się przed cmentarzem komunalnym.

Na ogłoszony w tej sprawie przetarg wpłynęły dwie oferty. Najkorzystniejszą z nich pod względem finansowym okazała się ta złożona przez firmę Podkowa i opiewająca na kwotę 149 445 złotych. Dodajmy, że Starostwo na ten cel zarezerwowało 150 tys. zł.

Sama inwestycja ma być realizowana na zasadach zaprojektuj i wybuduj. Oznacza to, że wykonawca inwestycji musi najpierw wykonać dokumentacje projektową. Następnie uzyskać wymagane decyzje i pozwolenia na budowę. A kiedy to już się stanie, przystąpić do przebudowy przejścia dla pieszych i śluzy dla rowerzystów. Wszystko to ma być zrealizowane do końca tego roku.

Niektórzy mogą zadać pytanie, dlaczego wybudowane niedawno, w ramach remontu ulicy Trojanowskiej przejście musi zostać przebudowane. Wszystko przez nowe przepisy o ruchu drogowym, a które zaczęły obowiązywać od połowy ubiegłego roku. A według nich przejście nie spełnia niektórych parametrów obowiązujących takie obiekty.

Dlatego inwestycja przewiduje korektę przebiegu drogi w rejonie przejścia. Ma to pozwolić rowerzystom wjeżdżającym w śluzę od strony domu bankietowego Arkadia na lepszą widoczność nadjeżdżających samochodów od strony Sochaczewa. Obecnie ze względu na istniejące tuż przy przejściu ogrodzenie jest to utrudnione.

Ale poprawa bezpieczeństwa nie będzie poległa jedynie na tzw. prostowaniu ulicy. W rejonie przejścia zamontowany zostanie inteligentny system sterowania ruchem. Chodzi o kamery z czujnikami, które będą zapalały czerwone światło dla pieszych na przejściu w sytuacji zbliżającego się do niego pojazdu. Co oznacza, że aby pokonać przejście trzeba będzie, podobnie jak na skrzyżowaniu Al.600-lecia z Pokoju i Polną nacisnąć przycisk.

Co prawda na przejściu na Trojanowskiej nie doszło jeszcze do wypadku z udziałem pieszych czy rowerzystów, ale starostwo dmucha na zimne. I nie ma się czemu dziwić. Po przebudowie Trojanowska stała się miejscem niedzielnych spacerów oraz rowerowych wycieczek.

Jerzy Szostak

Fot.: Radosław Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz