Zadbaj o to, by nie powstała niedopłata podatku

Do 31 grudnia osoby, które otrzymują równocześnie emeryturę z ZUS i KRUS, czy też osoby samotnie wychowujące małoletnie dziecko, które osiągają dochody z pracy i z renty rodzinnej, powinny złożyć wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze czy rencie. Jest to niezbędne, by w rozliczeniu podatku za 2022 rok nie powstała niedopłata podatku w kwocie do 5100 zł.

Każdy organ rentowy, w tym ZUS, z urzędu obniża zaliczkę na podatek dochodowy o kwotę zmniejszenia. Podatnikowi przysługuje 12 takich ulg w roku, czyli po 425 zł miesięcznie, maksymalnie 5100 zł za 12 miesięcy. W sytuacji, gdy senior pobiera jednocześnie emeryturę z ZUS i innego organu rentowego np. KRUS i nie złoży w jednej z instytucji wniosku o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek, to przy rozliczeniu rocznym powstanie niedopłata podatku. Wyniesie nawet 5100 zł i trzeba będzie zwrócić ją do Urzędu Skarbowego.

Aby tego uniknąć warto złożyć w jednej z instytucji, w tym przypadku ZUS (druk EPD-18), albo KRUS, wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek. Wówczas przy jednym ze świadczeń nie będzie stosowana ulga. Spowoduje to obniżenie świadczenia o 425 zł, ale nie trzeba będzie później jednorazowo zwracać większych pieniędzy do Urzędu Skarbowego.

Analogiczna sytuacja dotyczy osoby samotnie wychowującej dziecko, która ma dochody z pracy i dochody z renty rodzinnej na małoletnie dziecko. Aby nie powstała niedopłata podatku taka osoba powinna poinformować pracodawcę o dochodach z ZUS. Może też poinformować swój oddział ZUS, aby nie stosował kwoty zmniejszenia przy zaliczce od renty dziecka.

Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz