Ważne przed zimą

TERESIN Zbliżająca się zima stawia przed mieszkańcami gminy Teresin nowe wymogi bezpieczeństwa. Jak informuje rzecznik komendanta głównego straży, bryg. Krzysztof Batorski, strażacy od początku sezonu grzewczego, który w tym roku rozpoczął się 1 października, uczestniczyli już 432 interwencjach w całym kraju związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. W zdarzeniach tych zginęło pięć osób, a 156 uległo podtruciu.

O tym też przypomina Paweł Przedpełski z OSP w Teresinie, publikując na forum mieszkańców gminy plakat ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej Państwowej Straży Pożarnej. Zachęca on również do montowania specjalnych czujek wychwytujących tlenek węgla w domach, w których są piece lub paleniska. Czujka ta wykrywa od razu stężenie tlenku węgla (czadu), gazu ziemnego czy obecności dymu. Natychmiast to sygnalizuje przez głośny alarm i migoczącą czerwoną diodę.

Tlenek węgla jest bezwonnym i bezbarwnym, a w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć. Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu. Przy spalaniu pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca musi by stały dopływ świeżego powietrza oraz prawidłowy odpływ spalin.

Inną ważną sprawą w okresie zimowym jest obowiązek prawidłowego zabezpieczenia wodomierza głównego (zewnętrznego) i instalacji wodociągowej przed zamarznięciem. Wodomierze trzeba koniecznie chronić przed ujemnymi temperaturami. Odpowiedzialni za to są właściciele budynków. W przypadku ich zamarznięcia to oni poniosą koszt naprawy i jego wymiany. Temperatura w pomieszczeniu, w którym się znajdują nie może być niższa niż 4 stopnie. Licznik wody można osłonić styropianem, matą izolacyjną lub wełną mineralną, tak, aby tylko okienko odczytowe było widoczne. Niezbędne jest także zabezpieczenie rur wodociągowych przez właściciela nieruchomości. W tym przypadku można użyć otuliny z pianki poliuretanowej. Brak zabezpieczenia może spowodować zamarznięcie rur, a przez to całkowite uszkodzenie tego odcinka wodociągu. O tym przypominają pracownicy Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Teresinie.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz