O najsłynniejszym polskim barytonie

Reklamy
 2 grudnia Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała wyjątkowe spotkanie z Michałem Foggiem, prawnukiem nestora polskiej piosenki – Mieczysława Fogga.

Michał Fogg jest prezesem fundacji „Retro”, patronem i współorganizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga. Ponadto prowadzi wydawnictwo muzyczne Fogg Records zajmujące się propagowaniem i promocją kultury okresu dwudziestolecia międzywojennego. Cykl spotkań „Wspomnienie o Mieczysławie Foggu” organizowany jest z okazji, przypadającej w tym roku, 120. rocznicy urodzin artysty.

W trwającej ponad 60 lat karierze Mieczysław Fogg wystąpił na blisko 16 tysiącach koncertów. Śpiewał w dwudziestu pięciu krajach Europy oraz w Brazylii, Izraelu, na Cejlonie, w ośrodkach polonijnych Nowej Zelandii, Australii, wielokrotnie w USA i Kandzie. Mieczysław Fogg jeszcze za życia stał się symbolem kultury polskiej XX wieku.

Jego prawnuk opowiadał historie przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Przybliżył biografie swojego pradziadka począwszy od ogromnej kariery Chóru Dana koncertującego na całym świecie; rozpoczęcia kariery solowej w 1938 roku; udziału Mieczysława Fogga w powstaniu warszawskim, kiedy to podczas 63 dni dał w 104 koncerty w walczącej stolicy; aż po czasy powojenne, gdy Mieczysław Fogg otworzył pierwszą w Warszawie kawiarnie i był założycielem wytwórni płytowej. Przybyli na spotkanie mogli się dowiedzieć jaki był prywatnie i zawodowo. Mało kto wie, że jego drugą, obok muzyki, wielką życiową pasją była motoryzacja.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz