Magiczna odsłona świąt Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie to wyjątkowy, magiczny czas a każdy moment poświęcony na tworzenie świątecznych ozdób i robienie domowych wypieków, potęguje ten klimat. Ozdabiamy swe mieszkania czy miejsca pracy w różnorodne, często niepowtarzalne dekoracje, by jeszcze bardziej podkreślić ten zbliżający się wyjątkowy moment. W ten przedświąteczny klimat idealnie wpisuje się organizowany od 9 lat kiermasz „Boże Narodzenie na Mazowszu”, który w obowiązującym reżimie epidemicznym udało się zorganizować w minioną niedzielę, 5 grudnia w hotelu Chopin w Sochaczewie.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, które jest organizatorem tego wydarzenia wraz z hotelem Chopin w Sochaczewie postanowił w tym roku podjąć się organizacji i przygotowania tego wydarzenia. Rok temu niestety, kiermaszu nie udało się przeprowadzić ze względu na panujące obostrzenia covidowe. W tym roku, by uradować wystawców, spragnionych tego typu imprez wystawienniczych i stworzyć zwiedzającym bezpieczne warunki do odwiedzenia tego dnia sali balowej hotelu organizatorzy zmuszeni byli mocno ograniczyć liczbę wystawców. I tak, zamiast ponad 90 stoisk jak dotychczas, mogło wystawić się 40 placówek i prywatnych rękodzielników. A ci stanęli na wysokości zadania, każde stoisko cieszyło oko i stwarzało możliwość nabycia unikatowych ozdób świątecznych a także zakupu niepowtarzalnego i oryginalnego prezentu pod choinkę dla najbliższych.

Rękodzielniczą pasją mogły pochwalić się następujące placówki: Zespół Szkół im. J. Iwaszkiewicza, Zespół Szkół z Teresina i Zespół Szkół Specjalnych w Erminowie a także Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza z Giżyc i Chodakowa, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie. Swoje wyroby sprzedawali również podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej, sochaczewskie drużyny harcerskie czy Kreatywni – KGW. Można było wesprzeć zbiórkę na leczenie Antosia Wysockiego, kupując zebrane na ten cel fanty. Wystawcy prezentowali takie wyroby jak: dekoracyjne choinki, wianki i stroiki świąteczne, bombki ręcznie malowane, ozdoby szydełkowe, ręczne robótki, obrazy malowane na drzewie czy płótnie, biżuterię, galanterię, anioły z masy solnej, wyroby dequpage i ceramiczne. Nie mogło zabraknąć skrzatów, pluszowych zabawek dla najmłodszych oraz innych wyrobów materiałowych. Mimo ograniczonej liczby wystawców nikt nie wyszedł tego dnia z kiermaszu z pustymi rękoma.

Tradycyjnie, też w reżimie sanitarnym kuchnia hotelu Chopin zadbała o degustację potraw bożonarodzeniowych. A dla wystawców, jak w latach poprzednich zorganizowano konkurs na najatrakcyjniejsze stoisko wystawiennicze. W tym roku puchar starosty sochaczewskiego powędrował do Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie.

Jak podkreślała Jolanta Gonta, starosta sochaczewski wspieranie naszych lokalnych rękodzielników w promocji ich wyrobów to jeden z celów przyświecający Starostwu w organizacji tego typu przedsięwzięć wystawienniczych. – Poprzez właśnie ten kiermasz chcemy promować, upowszechniać i podtrzymywać tradycję bożonarodzeniową wśród lokalnej społeczności, pokazywać dorobek artystyczny wielu instytucji, szkół a także twórczości osób zajmujących się rękodziełem – mówiła m.in. starosta Jolanta Gonta, otwierając kiermasz i witając wszystkich jego uczestników.

Podczas oficjalnego otwarcia kiermaszu przybyli samorządowcy korzystając z okazji składali najlepsze życzenia świąteczne i tradycyjnie zaśpiewali wspólnie jedną z najpiękniejszych polskich kolęd bożonarodzeniowych „Wśród nocnej ciszy”.

W niedzielę, salę balową hotelu Chopin, gdzie odbywał się kiermasz odwiedzili m.in. Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, Daniel Janiak – przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu, Piotr Pętlak – radny miejski, Urszula Opasiak – dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji czy Jan Kraśniewski – wójt gminy Iłów oraz licznie przybyli mieszkańcy. Hotel Chopin reprezentował jego menager – Marcin Geras.

Organizatorzy dziękują wszystkim wystawcom, którzy ubarwili kiermasz swym pięknym rękodziełem oraz odwiedzającym za odwiedzenie kiermaszu świątecznego.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz