Daj się zobaczyć

KAMPINOS Policjanci z powiatu warszawskiego zachodniego rozpoczęli właśnie akcję pod hasłem „Daj się zobaczyć”. To akcja profilaktyczna na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego prowadzona w ramach policyjnej akcji informacyjno-edukacyjnej skierowanej do pieszych „Świeć Przykładem”.

Policjanci z komendy w Starych Babicach promują w niej noszenie elementów odblaskowych, pokazując tym samym problem braku widoczności pieszych na drodze. Dobra widoczność poruszających się jest bardzo ważna, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym na słabo oświetlonych, szczególnie niebezpiecznych drogach leśnych, na których słabo widać pieszych. Jeszcze nie we wszystkich wsiach gminy Kampinos są dobre oświetlenia, a dodatkowo wąskie pobocza.

­– Musimy mieć świadomość, że nasze bezpieczeństwo często zależy od nas samych i od tego, z jakiej odległości będziemy widoczni dla kierowcy. Dzięki odblaskom będzie to większa, bardziej bezpieczna odległość, taka, która pozwoli zareagować na czas. A gdy tych odblasków zabraknie i zostaniemy zauważeni w ostatniej chwili, to na odpowiednią reakcję może być już za późno. Problem „niewidocznego człowieka”, to w okresie jesienno-zimowym niestety codzienność. Osoba, której nie widać, stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie samego, ale również dla innych. Dbajmy przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo, ale pamiętajmy też, że na drodze nie jesteśmy sami – mówi podinsp. Ewelina Gromek – Oćwieja, rzecznik prasowy w KPP powiatu warszawskiego zachodniego.

Na terenie gminy Kampinos już od dawna propagowana jest przez policjantów z posterunku w Kampinosie akcja stosowania odblasków, prowadzona wśród uczniów szkoły podstawowej i przedszkolaków, a także wśród seniorów, gdyż są to grupy najbardziej narażone w czasie kolizji z samochodami.

BN

Fot. KPP Stare Babice

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz