Adwentowy wieniec

GRANICE Na terenie sołectwa Granice przed domem rodziny Gogółów pojawił się piękny wieniec adwentowy. Zwyczaj umieszczania w domu zielonego wieńca pojawił się we Niemczech. Ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichern w 1839 roku postanowił wprowadzić taki zwyczaj, by osieroconym dzieciom rozświetlić smutki i pomóc przygotować się do świąt Bożego Narodzenia. Wieniec adwentowy na terenie Polski rozpowszechnił się po 1925 roku.

Tradycję tę pielęgnuje rodzina Gogółów, która w tym roku przygotowała ozdobny wieniec inspirowany tym XIX-wiecznym. Symbolika jest tu istotna i rozbudowana. Każdy element ma swoje znaczenie i nie jest przypadkowy. Okrągły kształt wieńca symbolizuje nieskończoność, życie wieczne oraz brak początku i końca. Z kolei gałązki zielonego drzewka iglastego to symbol życia i wspólnoty. Cztery świece zapalane w każdą niedzielę adwentu, to symbol mijających tygodni do świąt. Pierwsza Świeca to symbol Nadziei, druga – Pokoju, trzecia – Radości, a czwarta Miłości. Wieńce stosowane w adwencie mają różne wielkości i kolorystykę. Szczególnie popularne są w krajach anglosaskich i w Skandynawii, gdzie podpina się do nich elementy nawiązujące do lokalnej tradycji.

– Dedykujemy go tym, którym jest smutno, dla otuchy, ogrzania oraz rozświetlenia wszelkich mroków – mówi Anna Gogół, inicjatorka tego przedsięwzięcia i sołtyska Granic.

BN

Fot. UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz