Zasiłek za opiekę w trakcie izolacji lub kwarantanny dziecka

fot.pixabay
Reklamy
Jeśli dziecko zachorowało lub jest objęte kwarantanną, to rodzic może zostać z nim w domu. W tym czasie otrzyma zasiłek opiekuńczy. Konieczne jest jednak ubezpieczenie chorobowe – obowiązkowe na etacie, a dobrowolne dla przedsiębiorców i zleceniobiorców.

Jak przypomina Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego Piotr Olewiński, gdy dziecko zachoruje, nieważne czy jest to COVID-19 czy innego rodzaju choroba, ubezpieczony rodzic dziecka może skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Liczba dni, za które przysługuje ten zasiłek zależy od wieku i niepełnosprawności dziecka. Gdy ma do 14 lat, to zasiłek można pobierać aż 60 dni w danym roku kalendarzowym. Jeśli opieki wymaga chore dziecko w wieku powyżej 14 lat, będzie to już maksymalnie 14 dni. Z kolei w przypadku dziecka z niepełnosprawnością w wieku 14-18 lat będzie to 30 dni w danym roku kalendarzowym. Identyczne zasady obowiązują, gdy zdrowe dziecko zostanie poddane kwarantannie w związku z kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem.

Zasiłek opiekuńczy można również otrzymać w razie konieczności opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat, ale tylko w sytuacjach ściśle określonych w przepisach, m.in. w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Zamknięcie placówki jest nieprzewidziane, jeśli ubezpieczony dowiedział się o nim w terminie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem. W tym przypadku limit to maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym.

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia i przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Nie ma tutaj znaczenia, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe jak w przypadku umowy o pracę, czy też dobrowolne jak dla prowadzących działalność gospodarczą lub pracujących na podstawie umowy zlecenie. Po zasiłek należy zgłosić się do swojego pracodawcy, a w przypadku przedsiębiorców – bezpośrednio do ZUS.

Świadczenie to może być zastosowane, jeśli nie ma innych osób, które są we wspólnym gospodarstwie domowym i mogą zapewnić opiekę dziecku. Nie dotyczy to jednak opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat – w takiej sytuacji zasiłek przysługuje nawet wtedy, gdy inni członkowie rodziny mogliby zapewnić dziecku opiekę.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Natomiast gdy opieka dotyczy wyłącznie dzieci z niepełnosprawnością (w wieku od 8 do 18 lat, a gdy są chore – od 14 do 18 lat) i innych chorych członków rodziny (w wieku od 14 lat), łączny okres wypłaty zasiłku wynosi maksymalnie 30 dni. Wymienione limity dni, za które przysługuje zasiłek opiekuńczy, nie zależą od liczby dzieci i członków rodziny, którzy wymagają opieki, ani liczby osób uprawnionych do tego zasiłku.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz